Едно ново проучване показва как пептиди, могат да бъдат разработени, така че да атакуват бактериални клетки. Изследването е публикувано в Бюлетина на Националната академия на науките в САЩ - PNAS и е проведено от изследователите от университета Рур в Бохум.
Изследователите смятат, че обезвреждането на патогенните бактерии би могло да се осъществи без да се вреди на човешките клетки.
Освен това, този вид терапия, би намалила риска от резистентност, която развиват повечето патогени към прилаганите досега медикаменти.
Предишни изследвания вече са показали, че много антимикробни пептиди взаимодействат с клетъчната мембрана на бактериите и по този начин осъществяват бактерицидния си ефект.
Екипът на RUB е насочил вниманието си в изучаването на пептид, наречен MP196, който представлява група от много малки положително заредени пептиди, съставени от между четири и десет аминокиселини.
От предишни изследвания е известно, че MP196 може да се пребори с различни бактерии, включително някои, които са мулти - резистентни към лекарства, но не е ясно как точно се осъществява този процес.
Изследователите доказват, че MP196 пречи на белтъци в клетъчната мембрана на бактериите и по този начин се нарушават два важни клетъчни процеса: биосинтезата на клетъчната стена и клетъчното дишане.
Чрез прекъсване на биосинтезата на клетъчната стена , пептидът пречи на физическата цялост на бактериалната клетка и чрез намеса в клетъчното дишане, нарушава производството на АТР, молекулата, която съхранява енергията, използвана от клетката.
Учените са уверени, че MP196 предлага отправна точка за разработването на нови лекарства, които атакуват определени класове бактерии, без да вредят на човешките клетки, но за да бъдат потвърдени техните констатации е необходимо да се извърви дълъг път.
Проучването е част от разработването на иновативни антибиотици.
За да се разрешат нови лекарства, федералните власти се нуждаят от подробна информация за начина на действие и ефектите на медикаментите, както върху патогените, така и върху клетките на човека.
Още от Чичо доктор
Прегърни здравето си: Как физическата близост лекува тялото и ума
Не бива да подценяваме силата на простия допир – прегръдките, държането за ръце и нежните докосвания - 7 причини, за да го правим
В "Пирогов" са помогнали на 27 жени, инжектирани с ботулинов токсин
Седем от жените е трябвало да останат на лечение, а останалите са били с по-леки симптоми
Модифицирани играчки дават шанс на деца с увреждания да се забавляват и учат
Терапевтът Джеси Саймън от Международната академия на надеждата добавя сензори и прекъсвачи, улесняващи държането и управлението на играчките