28 Ноември, 2024

Българи откриха дефектен ген, стимулиращ мозъка

Българи откриха дефектен ген, стимулиращ мозъка

Неврологът проф. Търнев  е подтикнат да експериментира от множеството случаи, в които не е могъл да помогне заради неизяснено заболяване, съобщава БНТ. Такъв е и случаят на две варненски деца с неизяснен фенотип, които очевидно имали генетично заболяване, но не било ясно какво е то. След като открил такова заболяване и при други хора, проф. Търнев започнал да го изследва. 

“Магнитно резонансната томография на главния мозък показва една доста генерализирана и тежка атрофия на целия малък мозък” обяснява ученият и допълва, че при това заболяване главният мозък също показвал известна атрофия. Подобни симптоми досега са описвани само при мишки и кучета, но не и при хора. Изглежда, че дефектният ген е много важен за развитието на мозъка. 

Проби за ДНК анализ веднага са пратени в Западно-австралийския университет в Пърт. Там с ДНК анализа се заема проф. Люба Калайджиева. Тя обяснява, че откриването на новия ген е отнело 8 месеца – от откриването на семействата, които го носят, до подготвянето на научната публикация. Открили, че дефектът е в ген за глутаматен рецептор - един от най-важните медиатори в нервните клетки.

Това е белтък, който влияе върху невроналната възбудимост на клетката. “Генът е много важен за развитието на финната моторика. Интересното е, че независимо от животинските модели, този ген е изследван при какви ли не състояния - при шизофрения, при биполярно разтройство, но му е обърнато много малко внимание”, обяснява проф. Калайджиева. 

Откритието ще помогне на бъдещите родители да избегнат това заболяване. С прост ДНК анализ ще може да се избегне раждането на увредено потомство.

 

Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).