Неврологът проф. Търнев е подтикнат да експериментира от множеството случаи, в които не е могъл да помогне заради неизяснено заболяване, съобщава БНТ. Такъв е и случаят на две варненски деца с неизяснен фенотип, които очевидно имали генетично заболяване, но не било ясно какво е то. След като открил такова заболяване и при други хора, проф. Търнев започнал да го изследва.
“Магнитно резонансната томография на главния мозък показва една доста генерализирана и тежка атрофия на целия малък мозък” обяснява ученият и допълва, че при това заболяване главният мозък също показвал известна атрофия. Подобни симптоми досега са описвани само при мишки и кучета, но не и при хора. Изглежда, че дефектният ген е много важен за развитието на мозъка.
Проби за ДНК анализ веднага са пратени в Западно-австралийския университет в Пърт. Там с ДНК анализа се заема проф. Люба Калайджиева. Тя обяснява, че откриването на новия ген е отнело 8 месеца – от откриването на семействата, които го носят, до подготвянето на научната публикация. Открили, че дефектът е в ген за глутаматен рецептор - един от най-важните медиатори в нервните клетки.
Това е белтък, който влияе върху невроналната възбудимост на клетката. “Генът е много важен за развитието на финната моторика. Интересното е, че независимо от животинските модели, този ген е изследван при какви ли не състояния - при шизофрения, при биполярно разтройство, но му е обърнато много малко внимание”, обяснява проф. Калайджиева.
Откритието ще помогне на бъдещите родители да избегнат това заболяване. С прост ДНК анализ ще може да се избегне раждането на увредено потомство.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).