Страдащи от ревматоиден артрит стават инвалиди заради късна диагностика, пише "Труд", цитирайки лекари и пациенти от Варна, участвали във вчерашния Световен ден за борба с болестта. У нас тя засяга 1% от населението и от 10 г. се лекува успешно, стига да се открие в първите 6 месеца.
"В големите градове личните лекари са добре обучени и веднага насочват пациентите към ревматолог, но в цели райони от Източна България, като Добрич, Силистра, Лудогорието, не е така. Пращат болните при ортопед, невролог и докато стигнат на правилното място, диагностиката понякога е закъсняла", обясни доц. Владимир Кадинов, началник на Клиниката по ревматология в УМБАЛ "Св. Марина". Годишно там приемат 3000 пациенти, една трета от които са с ревматоиден артрит.
Хроничното възпаление на ставите коси най-често жените на възраст 40-55 г. и се отключва от стрес или инфекции. Ако е нелекувано, то може да засегне и очите, кожата, белите дробове, сърцето и бъбреците. Ако няколко месеца имате отоци в крайниците, а сутрин ставите ви са сковани, веднага търсете специалист, съветват медиците. Във Варна безплатни прегледи ще има на 5 февруари в "Св. Марина". Те са част от кампанията "Малките неща имат голямо значение", която цели да информира обществото за важността на ранната диагностика на ревматичните болести.
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция