27 Ноември, 2024

Болното гърло може да даде начало на сериозни заболявания

Болното гърло може да даде начало на сериозни заболявания

Всеки човек се е сблъсквал с болката в гърлото. Много от хората обаче смятат, че тази неприятност ще мине от само себе си и не е необходимо някаква специално лечение. Но болката в гърлото може да бъде начало на сериозни заболявания, които често дават усложнения и могат да станат хронични.

Трахеит
Обикновено за трахеита са отговорни вирусите. Затова той възниква на фона на общите респираторни заболявания (ОРВИ) и разбира се най-често като следствие на грип.
Основните симптоми на това заболяване са болка в гърлото и суха кашлица, която се засилва през нощта. Поради кашлицата дишането става повърхностно. Страхувайки се да не провокират нов пристъп на мъчителната кашлица, болните се стараят да не дишат дълбоко. Понякога трахеитът може да предизвика повишаване на температурата, но тя не е твърде висока – 37,5-37,7 градуса.
Ако болестта не се лекува, тя нерядко преминава в хронична. Хроничният трахеит може да бъде и самостоятелно заболяване. Той много често възниква при пушачите и живеещите в неблагоприятна екологична обстановка.
Хроничният трахеит може да възникне и на фона на заболявания на бъбреците, възпаление на носа или болести на белите дробове.
За лечението на заболяването се правят инхалации, приемат се лекарства за кашлица, може да се прилага и изплакване на гърлото с билкови отвари.

Фарингит
Това е възпаление на лигавицата на глътката. Най-разпространените симптоми на това заболяване са сухота в гърлото, дращене и усещане за чуждо тяло в глътката, болка при преглъщане, обща отпадналост и слабо повишаване на температурата.
Преохлаждането, пушенето, инфекциозните заболявания, замърсеният въздух могат да способстват за появата на фарингита, но в повечето случаи болестта се предизвиква от вируси и бактерии.
Фарингитът е доста опасно заболяване, което може да провокира възникването на отит, пневмонии, сърдечни заболявания.
За облекчаване на болката се прави изплакване на гърлото с антисептични разтвори, а понякога се назначават и антибиотици.

Ангина
Тя започва внезапно. Рязко се повишава температурата на тялото, появява се главоболие, болка при преглъщане, лимфните възли се увеличават и стават болезнени.
Катаралната ангина протича доста леко, за разлика от лакунарната и фоликуларната ангина, при които към високата температура се прибавят усещане за отпадналост и ставни болки.
Ангината не търпи самолечение - тя може да способства за развитието на такива опасни заболявания като ревматизъм, холецистит, нефрит, отит.
Обикновено за лечението на заболяването се използват сулфаниламидни препарати, добър ефект дава и изплакването на гърлото. В тежките случаи се назначават антибиотици.
Не се опитвайте да изкарате ангината на крак! За да избегнете усложненията, трябва да спазвате строг режим през първите дни от заболяването и да избягвате твърде горещата и пикантна храна.
Ангината е заразна. Ако в дома ви има болен, той трябва да се храни с отделни съдове, а помещението, в което той се намира, трябва да се проветрява често и да се прави влажно почистване.

Ларингит
Това е възпаление на лигавицата на гърлото. Острият ларингит в повечето случаи възниква поради преохлаждане или пренапрежение на гласа, но той може да бъде и спътник на грипа или ОРВИ.
При ларингит гласът става хрипкав и груб, а понякога съвсем изчезва. Към тази симптоми се добавят дращене и болка в гърлото, а след няколко дни се появява кашлица, първоначално суха, а след това с храчки. Ларингитът може да бъде съпроводен с главоболие и слабо повишаване на температурата.
През първите 5-7 дни от заболяването болният трябва да се старае да говори колкото се може по-малко и да не яде пикантна храна. Положителен ефект има изплакването на гърлото с билкови отвари и инхалациите, сгряващият компрес на шията и топлите (не горещи!) напитки.

Установено е, че мъжете боледуват от настинка доста по-тежко в сравнение с жените. Според статистиката, те се нуждаят от повече време, за да се справят с простудата, за да се справят с простудата, харчат повече пари за лекарства и остават в леглото, докато не се почувстват по-добре. Британските медици са измислили за това явление специално название “мъжки грип”, което все повече се налага и в медицинските среди.

(здраве.бг)

Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).