Храномилателната система при човека представлява една много дълга тръба, която в определени части се разширява или стеснява. Към нея се причисляват и жлези, които помагат за храносмилането. Тънките и дебелите черва са крайните участъци на тази „тръба” и през тях храната минава най-бавно, тъй като там подлежи на най-много обработка, за да може да бъде усвоена.
Придвижването на храната в червата се осъществява благодарение на тяхната перисталтика (движение, което се извършва от гладката мускулатура, намираща се в стената им). Ако нещо попречи на тази перисталтика и тя се забави или спре, червата се запушват.
Илеусът е медицински термин, с който се означава чревната непроходимост. Илеус се казва и състоянието, при което поради наличието на някакво препятствие (най-често тумор) чревното съдържимо не може да стигне до изхода на храносмилателния тракт. Това състояние е животозастрашаващо и лечението му е от спешен порядък.
Илеусът в 70% от случаите засяга тънкото черво и в около 30% - дебелото. Като цяло има два вида илеус - паралитичен и механичен.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).