25 Ноември, 2024

Д-р Ангел Кунчев: Илюзия е, че можем да се скрием от грипа

Д-р Ангел Кунчев: Илюзия е, че можем да се скрием от грипа

В над 90% от случаите грипът идва точно към края на януари. Това заяви пред Фокус д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. „Началото на февруари се достига пик на епидемията, средно за страната. Това не изключва в рамките на две-три седмици някои райони да са първи, други да закъснеят. За нашата неголяма територия, в рамките на 2-3 седмици, грипът успява да обхване цялата страна”, заяви той, като поясни, че много внимателно следят обстановката, защото има промяна в сравнение с предишните години.

„В развитието на щама има закъснение от около половин месец. Октомври-ноември имаше вълни на респираторни вируси и други заболявания на горните дихателни пътища, които определено не бяха грип”, обясни д-р Кунчев. Той припомня, че едва във втората половина на декември беше изолиран първият доказан случай на грипен вирус при дете в София. „Зависи най-вече от това какво се случва в света и в Европа. Това, което се случва е, че и там е сравнително спокойно. Единствено Холандия и Швеция засега дават малко по-високо ниво на заболяемостта, но и то е далеч от епидемичното”, посочи д-р Ангел Кунчев. По думите му в различните години е започвала от Великобритания, Ирландия, Норвегия, Холандия, така и тази година явно от там ще започне. 

„Има интересен факт, че всяка година около коледните и новогодишните празници, когато се събират дълги периоди на почивни дни, както в случая, два пъти по четири, а за хората, които свързват двата празника, дори единадесет дни, се срива статистиката”, подчерта той, защото по това време хората само в краен случай търсят медицинска помощ. 

По думите му е ограничен и достъпът до лични лекари, единствено „Спешна помощ” е по-достъпна през този период. „Факт е, че в 51-ва седмица имахме 105 на 10 хил. заболеваемост средно за страната. Тази, която сега изтече падна на 65, което не е реалистично”, добави той. 

Д-р Кунчев допълни, че сигурни данни какво точно се случва, ще имат, след като изтече една пълна работна седмица, например от 4-и до 8-ми януари. „Вероятно на 10-и, 11-и януари ще знаем какви нива сме достигнали и какво се случва. Лично аз не очаквам рязък подем, след като и в Европа е сравнително спокойно”, допълни главен държавен здравен инспектор.

По отношение на предпазването от грипа, на първо място е ваксината, защото тя съдържа и трите вируса, които очакваме да циркулират, каза още д-р Ангел Кунчев.

 „Възможно е да има малко забавяне тази година, но така или иначе сезонна грипна епидемия ще си има. По-важното е кой ще е водещият щам, защото има разлика. Ако е „Швейцария” H3N2 можем да очакваме една класическа картина – средна тежест, засягане най-вече на рисковите групи от хората във високите възрасти”, заяви той. по думите му, особено рискови са хората с хронични заболявания, независимо какви – сърдечни, диабет, бъбречни, чернодробни. „Рискът за тях е много по-голям, а също и за малките деца. Ако обаче е „свинският грип”, по-засегнати ще бъдат младата и активната възраст 20-40 години така, както беше по време на пандемията през 2009-2010 година, и с по-висок процент на усложненията” обясни д-р Кунчев като посочи, че е придружен с бързо развитие на тежки интерстициални вирусни пневмонии и бързо развитие на дихателна недостатъчност, което налага интензивно лечение в болница. 

Във връзка с това как да се предпазим, той посочи, че е скептичен по отношение на от среща с вируса, особено за хора, които са с активен живот, не са пенсионери и не могат да ограничат контактите си. „Илюзия е да си въобразяваме, че можем да се скрием от грипа. По-скоро е важно какво е общото състояние на организма и тук възможностите за предпазване са ясни”, поясни д-р Кунчев. „На първо място е ваксината, защото тя съдържа и трите вируси, които очакваме да циркулират. Ако по някаква причина не сме я направили, а огромната част от населението в България не е, тогава доброто състояние на имунитета определящо”, уточни главният държавен здравен инспектор и даде пример, че имунизираните в България са не повече от 3-3,5%. 

„Ако ние сме в добро физическо състояние, с добро хранене, с достатъчно протеини, витамини, микроелементи, ако не боледуваме често, ако сме добре тренирани, вероятността да се разболеем от грип намалява. Дори да се разболее, в 90-95% от случаите ще си изкара грипа без кой знае какви усложнения”, добави д-р Кунчев. „Четири-пет дни на легло, чайчета, препарати против кашлица, температура и главоболие, които не влияят директно на вируса, но подпомагат общото състояние. За хората, които са по-рискови, а това са хората над 60-65 години, и особено тези с хронични заболявания, вниманието трябва да бъде доста по-насочено”, предупреди той. 

По думите му, при първи данни за затруднение в дишането, при поддържане на висока температура и наличието на кашлицата за по-дълго време, трябва да се потърси лекарска помощ, защото при по-възрастните хора развитието на пневмония може да бъде фатално. 

Сподели:

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).