Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев заяви в „Здравей, България“ по Нова ТВ, че появата на вируса Зика у нас не е изключена, но за момента вероятността за това е по-скоро теоретична.
До момента в Европа има само два регистрирани случая.
„Единият случай е в Испания – жена се е заразила, докато е била в Южна Америка. Другият случай е в Германия – мъж, който е бил в Южна Америка, след като се е върнал предал вируса на жена си”, съобщи д-р Кунчев.
„В 60-70% от случаите заболяването, което предизвиква вирусът Зика, протича без симптоми
и човек не може да разбере, че е болен. В другите случаи то протича като лек летен грип с леко неразположение, може да има леко повишена температура и главоболие, но в рамките на 1-2 дни симптомите изчезват
Огромната част от хората няма да потърсят лекарска помощ и няма да обърнат внимание на това”, обясни д-р Кунчев, който предупреди, че има сериозен риск, но той е само за бременните жени.
„Рискът е само за бременните жени, защото вирусът може да предизвика малоформации и много тежки увреждания при неродените деца”, каза още инспектор Кунчев.
“Повечето вирусни заболявания имат близка клиника, близки периоди преди развитието на самото заболяване. Препоръчва се, ако хора са пътували, най-вече в Южна Америка, в рамките на 3 седмици след завръщането си да избягват полови контакти.
Освен това е хубаво такъв човек да има настройката, че ако се появи какъвто и да е симптом, добре е да се съобщи на лекар за това пътуване, за да може той да изследва пациента“, препоръча той.
Инспекторът подчерта нуждата от пръскане на площите против комари „особено тази пролет при тези обилни валежи“. Той изтъкна и важността на контролирането на популациите на комарите, макар у нас и в балканските страни да не се среща видът комари, които основно пренасят вируса Зика.
Преди два дни Световната здравна организация (СЗО) предупреди, че по черноморските брегове на страни като Грузия и Русия има повишен риск от разпространение на вируса Зика. В навечерието на летните месеци на риск е изложена и цяла Европа.
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция