„Реакцията на кожата спрямо ниските температури са различни. За да настъпят, градусите трябва да са под нулата. Бездомните хора са изложени най-много на риск”. Това обясни дерматологът доц. д-р Развигор Дърленски по Нова ТВ.
„Симптомите са различни. Реакцията към ниската температура напомня тази при изгаряне на кожата. Развива се в няколко фази – в началото има свиване на кръвоносните съдове, което води до избледняване на кожата. След това се получава отток, зачервяване и подуване. При по-тежките случаи могат да се образуват мехури и некрози на кожата”, обясни той.
Именно затова съветът на дерматолозите е кожата да не се излага незащитена на околната среда през зимата, а именно да се използват различни хидратиращи кремове. Това намалява вредното действие на студения и сух климат върху кожата. Желателно е това да се прави преди всяко излизане навън.
„В реакциите на кожата спрямо ниските температури има много митове. Често при нас идват хора и казват, че имат студова алергия. Екземите на ръцете се дължат не на студа, а на сухия континентален климат, който имаме в България”, поясни още доц. Дърленски.
„Българите обичат да третират измръзналите зони на кожата с алкохол. Той обаче води до допълнително разширяване на кръвоносните съдове и задълбочава измръзването. Нужно е постепенно затопляне”, посъветва дерматологът.
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете