Така инспекциите не могат да дадат реална картина за болестта в страната и при достигане на критичните стойности да обявят епидемия. Не всички общопрактикуващи лекари подават и проби от пациентите си в съответната инспекция за изследване, за да се каже със сигурност от какъв вид е грипът.
„Независимо че нямаме обобщени данни, ясно е, че заболеваемостта е твърде висока. Надяваме се до вторник най-сетне да имаме повече информация и да можем да кажем от кога ще обявим епидемията”.
Това съобщи д-р Ангел Кунчев, национален здравен инспектор.
По думите му към момента най-тежко засегнати от щамовете на заразата се оказват София град, София област, Смолян и Стара Загора. За януари са подадени от лекарите само 18 проби за изследване. От тях 16 показват, че у нас върлува “Калифорния”, който е вече познат и е по-малко опасен от „Масачузетс”, поясни още националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
По думите му протичането на грипа към момента е класическо – висока температура, отпадане за часове и болки в мускулите. Допълнително се проявява остро главоболие, някои хора той удря в стомаха.
Като най-уязвими групи към заразата д-р Кунчев посочи възрастните хора, бременните и страдащите от хронични заболявания на дихателните пътища, както и претърпелите някаква операция наскоро. Причината е, че техните организми са отслабнали и по-трудно могат да се преборят при среща с щама на вируса. Затова той препоръча, особено в мъглите, да не се излиза и контактува с хора, които кихат, кашлят или са с някакъв симптом дори само на настинка, а в градския транспорт да стоим на безопасно разстояние от хремави.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).