24 Ноември, 2024

Експлозия на клетки ще бори рака

Експлозия на клетки ще бори рака

Нов метод за борба с рака са открили учени от Швеция. В научните списания го определят като изцяло нов механизъм за борба с рака чрез експлозия на раковите клетки.

Експертите по науката за борба с рака от института Каролинска в Стокхолм споделят, че са успели да предизвикат туморен растеж в опитни мишки. Посредством въвеждането на медикамент те индуцират растеж на специфичен вид мозъчен тумор, наречен глиобластом. Впоследствие след прием на друг медикамент те споделят, че са успели да предотвратят туморното развитие и растежа на раковите клетки.

Веществото, с което се провеждат експериментите, се нарича Ваквинол-1, който може да се приема в таблетна форма. Установено е, че молекулите на специалното лекарство могат да се инкорпорират в раковите клетки. По този начин те предизвикват развитието на процес, наречен вакуолизация. В този порядък клетките се раздуват посредством извличане на течности от интерстициалното пространство и тяхното вграждане във вакуола в самата клетка, която постепенно увеличава размерите си. Впоследствие раковата клетка започва да се разрушава, стените й изтъняват и постепенно това довежда до нейния буквален взрив и сигурна смърт.

Проучването и изследванията им са проведени върху опитни мишки с глиобластом, което според учените е достоверно и приложимо и за другите видове ракови клетки. Този медикамент се смята, че ще има същия механизъм на действие и при хората, но с различен плазмен полуживот, тоест дозата при опитните мишки ще бъде различна и през различен интервал от време, докато при хората ще се търси насищане и по-висока плазмена концентрация с цел максимален ефект.

Проучването е резултат от дългогодишни изследвания за нови методи за лекарствено лечение на рак, по времето на което учените са разбивали милиони ракови клетки на частици, за да установят с кое от тестуваните лекарствени вещества ефектът ще е най-категоричен. Ваквинол-1 е определен като най-дефинитивен медикамент и според учените лекарственото вещество трябва да се регистрира по най-бързия начин и да премине във фаза 1 на клиничните проучвания спрямо пациенти, които са болни от злокачествените форми на рак.

Твърденията на учените се подплатяват от факта, че в опитни условия на мишки са имплантирани туморни клетки на човешки глиобластом, който в последствие започва своето самостоятелно развитие. Мишките са хранени с натрошени таблетки Ваквинол-1 в пет поредни дни от лекарствения експеримент. Резултатите показват, че всеки шест от осем мишки са преживели след лекарственото приложение, докато в контролните групи със заразени с човешки глиобластом мишки, смъртността е регистрирана като 100%, тоест 30 от всеки 30 заразени мишки са стигнали до летален изход. Преживелите мишки със специфичната терапия са живели още 80 дни, което според учените е еквивалентно на десетки години човешки живот, дори с възможност за пълно лечение.

Професор Патрик Ернфорс от катедрата по тъканна биология в института Каролинска, Стокхолм, споделя, че е горд с научното откритие на изследователския екип, защото това е изцяло нов механизъм за борба с рака, който предстои да бъде въведен в клинични проучвания. Според него вероятното лекарство ще се бори с раковите клетки по изцяло нов патофизиологичен механизъм, който ще предпази хората от вредното въздействие и страничните ефекти на другите форми за лекарствена терапия на ракови състояния, които съществуват в момента.

Сподели:

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция