24 Ноември, 2024

Епидемиолог: Грипът ни удря до края на януари

Епидемиолог: Грипът ни удря до края на януари

Вероятно епидемията от грип ще започне в края на януари и началото на февруари. Обикновено в последните години точно така се случва, но за момента нямаме много данни кога точно ще ни връхлети тотално.

Това заяви в интервю за в. "Доктор" главният епидемиолог д-р Ангел Кунчев. Вече се появяват първите съобщения на отделни места в страната за епидемиологична обстановка. Бургас даде знак, че това се случва в областта.

Ангел Кунчев посочи пред "Доктор", че у нас предимно има повишаване на острите респираторни заболявания, които не са причинени от грипни вируси.Те протичат при някои хора с болки в стомаха, с различно проявена диария и температура, а това не е клиниката на грипа.

Клиничната картина при грипа се изразява с рязко начало, с висока температура, силна обща засегнатост на организма, безапетитие, силно главоболие, болки в мускулите и ставите. В Европа има постепенно увеличаване на заболеваемостта. 10% е границата, от която приемаме, че започва епидемия сред населението. В края на 2014 г. процентът на заболелите от грип в Европа беше 13%. Но у нас все още не сме в такава ситуация, уточни Кунчев.

На грипната епидемия не оказват особено влияние климатичните условия. Хората погрешно търсят връзка между температурата и разпространението на грипните вируси. Грипната епидемия се развива по нейните си закони, независимо от климата. Разликата е, че при по-хубаво време хората контактуват повече помежду си и тогава установяваме по-бързо разпространение и повече засегнати, посочи още епидемиологът.

За да може да се повлияе като цяло на епидемията, процентът на ваксинираните трябва да не е по-малко от 75-80%. Това е недостижим процент на покритие спрямо цялото население, в никоя държава го няма. Ние не се и стремим към това. Въпросът е да се имунизират тези хора, за които заболяването от грип е рисково, със страшни последици. Те рискуват бързо влошаване и дори фатални усложнения. Това са хората над 65 години и с хронични заболявания. Това е целта, която Европа си е поставила. Но ние сме много далече и от нея. 2-3% имунизирани е нищо, допълни още той.

Сподели:

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция

Как да облекчим болките в гърба и раменете