"Мичиган се очертава като класически протичащ вирус и не се очакват изненади. Трудно е да се каже колко ще бъде интензивна епидемията", коментира пред БНТ главният епидемиолог д-р Ангел Кунчев, който заяви още, че човек трябва да бъде внимателен с грипа, защото е трудно предсказуем.
По думите му не са много хората, които имат изградени антитела срещу вируса "Мичиган" и това му дава възможност да зарази повече хора, ако не са имунизирани.
Освен него може да ни атакува и Хонконг, който е познат от миналата година.
Според д-р Ангел Кунчев в момента преобладават рино вирусите, които много разнообразни с няколко десетки щамове.
"Няма данни за сега за хванати грипове в Европа и не може да се каже, че картината на Стария континент ще бъде същата като в Австралия по отношение на "Мичиган". Обикновеният пациент не може да разпознае кой вирус го атакува", каза специалистът.
"Над 90% случаи като усложнения са тежко протичаща пневмония. Основно засяга хората над 60 години. Наблюденията при децата най-често са бронхити и пневмонии, а най-тежка фаза под 0.1% се засяга централната нервна система. Възможно е да имаме паралелна циркулация на 2 или 3 вируса", предупреди доктор Кунчев.
"Хонконг" се отличава с рязко начало, висока температура и болки в мускулите. При него най-силно изразено е общо чувство на отпаднало, нужда от почивка на легло поне 2-3 дни. Най-засегнати са децата и хората над 60-65 год", каза д-р Ангел Кунчев.
Експертът отрече схващането, че повишеният прием на витамин С намалява риска от вирус, а като цяло ваксините дават най-голяма гаранция.
Той наблегна още, че изключително важно е избягването на видимо болни хора, защото при грипа заразяването може да стане много лесно само от кашлица и кихане.
Според д-р Кунчев няма крайна граница за имунизация, но най-подходящи месеци са октомври и ноември.
"Една ваксина предпазва не повече от година, година и половина.", каза още той.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).