24 Ноември, 2024

Хомеопатия, слънчево хранене, вода и... "Джокондата"

Хомеопатия, слънчево хранене, вода и... "Джокондата"

Хомеопатията е метод, приложим във всички области на медицината. Това казва в интервю за  „Фокус” д-р Дора Пачова, председател на Асоциацията на лекарите хомеопати в България, която тази година отбелязва своята 20-та годишнина. Д-р Пачова обясни, че изключение са заболяванията, които изискват интензивна, хирургична интервенция. „В останалите случаи може да се прилага самостоятелно или в комбинация с други методи.

Приложението на метода е много широко”, коментира хомеопатът. По думите на д-р Пачова, хомеопатията не е универсален метод, въпреки широката си употреба, тъй като в едни случаи се налага конвенционална терапия. Тогава хомеопатията може бъде само помощен метод.

 „Всеки метод, ако се практикува правилно, има своите предимства и своите ограничения. Има много състояния, при които е за предпочитане да се започне първо с хомеопатично лечение и ако няма резултат, да се премине към алопатична терапия. В други случаи е необходимо първо да се възстанови тялото, например чрез хирургична интервенция и после да се лекува с хомеопатия. При всеки един случай е различно”, коментира още д-р Пачова.

Ето нейни съветва, публикувани във вяра.бг, за да сме здрави и с добра фигура:

1. Започнете със слънчево хранене
Вероятно сте чували за Хира ратан манек, който в продължение на цели 14 години се храни единствено на принципа на фотосинтезата. И се намира в отлично здраве. Целта на индиеца не е да се „прави на интересен“, а да ни напомни колко е важно слънцето. Разбира се, съветът е не е да не слагаме нищо в уста с години. Нейната препоръка е елементарна за изпълнение: просто трябва да отделяме по няколко минутки на ден, за да гледаме слънцето. Стъпили на тревата боси, с вдигнати ръце. По изгрев и залез можем да го гледаме дори право в очите.

2. Вода, вода и още вода!
Организмът е самовъзстановяваща се система, но все пак и ние трябва да му помагаме, за да може да си реши проблемите сам. На първо място това безлекарствено лечение започва с водата. Но преди да дадем препоръки за точното ѝ количество, може би трябва да уточним какво разбираме под „вода“.
Кòлата, газираните напитки, студеният чай и т.н. – тези неща не са вода. Д-р Папазова ги нарича „помия“ и съвсем сериозно ни съветва да се откажем завинаги от тях. Кафе, чай, айрян, супа – и това не е вода. Може да се консумира, но без да се причислява към необходимото ни количество живителна течност на ден. А то е по 40 милилитра на килограм живо тегло.

3. Съотношение между Омега-3 и Омега-6 мастни киселини в менюто трябва да бъде между 1:3 и 1:4. Преди няколко десетилетия не са били нужни специални усилия, за да се запази в необходимите норми, но днес съотношението в приеманата от нас храна е 1:20. За да поправим това, можем да приемаме хранителни добавки, повече риба, тъй като тя е много богата на Омега-3, по-малко от съдържащите Омега-6 продукти (повечето растителни масла, и животински продукти от домашни животни, хранени с житни култури).

4. Хранене по 4-5 пъти дневно
Тази препоръка вероятно ви е известна, пък и е достатъчно ясна, така че няма нужда да я обясняваме.

5. Готвене с гхи, вместо с олио
Д-р Папазова ни съветва абсолютно да забравим за маргарина и лененото масло, както и за твърденията, че те са полезни! Препоръчително е да готвим с гхи (пречистено краве масло) или кокосово масло, вместо с олио.

6. Ограничаване на протеините
Здравословното количество е по 1 грам на 1 килограм живо тегло.

7. Продуктите от краве мляко са вредни!
Като цяло, препоръката е да консумираме възможно най-рядко млечни продукти, при това те трябва да бъдат само овчи или най-добре биволски. Д-р Папазова изрично подчертава, че дори да не ни се вярва, нито едно човешко същество не понася добре продуктите от краве мляко. Те са част от алергените, които вредят най-много на организма. Чудесен алтернативен вариант са ядковите млека.

8. Зеленчуците трябва да бъдат три пъти повече от плодовете
Много хора правят равенство между плодовете и зеленчуците, но всъщност вторите са много по-важни за организма ни. Неслучайно на тях е посветена любимата детска песничка! Консумацията трябва да бъде 1:3 в полза на зеленчуците, а „плодчетата“ не е полезно да се консумират след 16:00 часа.

9. Без соя, йодирана сол и захар
И трите продукта са вредни. Захарта много успешно и вкусно може да се замести с мед, а йодираната сол – с хималайска.

10. Пшеницата и тестените изделия вън от трапезата!
Това е правилото, на което нашият холистичен съветник сякаш държи най-много. Д-р Папазова с тревога ни увери, че съвременната пшеница е получена в резултат на истерична хибридизация. В нея се съдържат хиляди нови протеини и въглехидрати, чужди на човешкия геном, вследствие на което консумацията ѝ предизвиква неизбежен тежък метаболитен хаус. Безспорни начуни данни подкрепят заключението, че пшеничните продукти предизвикват хронично възпаление и автоимунни реакции във всички тъкани.

С какво да заменим опасната за здравето ни пшеница? Вариантите са повече, отколкото вероятно очаквате: лимец, елда, нахут, боб, грах, леща, кестени, картофено, шипково брашно и т.н. Царевичното брашно също не се препоръчва.

11. Чудодейните Шуслерови соли
 Това са 12-те елемента на живота, чието действие осигурява присъствието на всяка минерална сол в точното количество и на точното място в организма. Те се продават свободно и се комбинират успешно с всеки вид терапия, независимо дали ще бъде традиционна, хомеопатична, или холистична.

12. Движение

Колкото и правилно да се храним, човешкото тяло е създадено със замисъла да се движи. Затова не можем да бъдем здрави, ако не сме динамични, дори и в психологическия смисъл на думата. Съществува „синдром на слабите затлъстели“, така че трябва да разберем – важно е как е развита мускулатурата ни, а не точно колко сме слаби.

13. Осъзнаване на стреса и постигане на състояние „Джокондата“
Холистиката е медицината, която разглежда човека като органична цялост между ум и тяло. Съответно, според нейната философия е невъзможно физиката да бъде здрава и красива, ако „духът“ не се намира в същото добро състояние. Изключително склонни сме да се съгласим.
Д-р Папазова казва, че всеки трябва да се стреми да постигне трайно състоянието на нарисуваната от Да Винчи „Мона Лиза“. Интересно е да уточним, че другото име на картината – La Gioconda – се превежда като „весела жена“. А всички сме виждали, че тя е съвсем леко усмихната, не е подскачаща и озъбена от щастие.

14. Техники за постигане на вътрешен мир и баланс
Овладяването на гнева и стреса, възстановяването на мярката – по пътя към тези важни цели можем да си помогнем с различни видове практики, философии и терапии. Да се поинтересуваме от възможностите на молитвотерапията, музикотерапията (пеене), медитацията, автотренинга, йогата, тай-чи. Дори и на първо четене подобни занимания да ни звучат смешно, ако само си позволим да ги опитаме, ще видим колко успокояващо могат да ни подействат.

Сподели:

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция

Как да облекчим болките в гърба и раменете