Експериментът бил направен с лабораторни плъхове, които нарочно напили. След това им били инжектиран окситоцин, който им подействал много отрезвяващо и те вече не показвали признаци на напиване.
За момента тестове са извършени само върху лабораторни плъхове. Но било повече от красноречиво, че тези, на които бил инжектиран хормона, изглеждали в състояние да преодолеят неуспехите в моторната координация, за разлика от останалите пияни събратя, които продължили да страдат.
Видео от лабораторията, публикувано онлайн, показва три плъха – трезвен, пиян и пиян, на който е инжектиран окситоцин, от което ясно се вижда различното поведение на опитните животинки.
Изследователите предупреждават, че по-голямата доза окситоцин няма да ни помогне да изхвърлим алкохола от кръвта си по-бързо. Но предишни проучвания са показали окситоцинът може да намали жаждата за алкохол и общата консумация на алкохол както при плъхове, така и при хора. Ето защо учените се надяват някой ден работата им да доведе до нови лечения на алкохолизма.
Изследването е проведено от учени от Университета на Сидни в Австралия и университета в Регенсбург в Германия.
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете