Нарушенията на съня и произтичащото недоспиване при работа на смени предразполагат към затлъстяване и диабет, показа изследване на американски учени, цитирано от "Дейли мейл".
Работещите на смени особено често имат нарушение на съня заради гъвкавото или удължено работно време, както и нощния труд", каза Марджъри Гивънс от екипа на университета на Уисконсин - Медисън.
Гивънс и колегите ѝ са използвали данни от изследване, направено в университета им от 2008 г. до 2012 г. В него са участвали 1593 доброволци, които са описали режима си на работа и сън, както и дали имат проблеми със съня.
Учените са измерили също индекса на телесната им маса и са ги изследвали за диабет тип 2.
Резултатите показват, че работещите на смени по-често са с наднормено тегло (83 процента) от тези, които имат стандартен работен ден (71 процента). Освен това те по-често имат проблеми със съня.
И двата фактора – работата на смени и проблемите със съня – са свързани с нарушения на обмяната на веществата.
Колкото по често хората, работещи на смени, нямат възможност да се наспят и сънят им е по-кратък от седем часа, толкова по-голяма е вероятността да имат наднормено тегло и диабет.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).