17 Февруари, 2025

Кислородът е лекарство

Кислородът е лекарство

След дългия ден в офиса излизате навън в студа. Вдишвате дълбоко и чувствате, че нещо се променя. Умората изчезва, тялото се изпълва с енергия. Това е благодарение на кислорода, той може много повече. При добро кръвоснабдяване кислородът поддържа във форма органите и клетките. Освен това ускорява процесите на оздравяване - дори мигрената може да се повлияе.

Достатъчен ли е кислородът във въздуха, който дишаме?

Липсата на движение и плиткото, накъсано дишане като при стрес водят до хроничен недостиг на кислород. Той може да е резултат и на неподходящо хранене и на пушене. Въглеродният монооксид, отделящ се при изгарянето на тютюна, се свързва с хемоглобина в кръвта, който транспортира кислород от дробовете към тъканите. Така тялото не получава достатъчно кислород. Прекаленото количество месо и сладкиши освен това предизвикват висока киселинност в съединителната тъкан, така кислородът и хранителните вещества стигат трудно до клетките.

Как можем да разберем дали не ни достига кислород?

Има някои признаци, например умора или главоболие. Причината: 90% от вдишания кислород служат за снабдяване с енергия в митохондриите, електроцентралите на клетките. Ако не достига кислород, мозъкът, органите, мускулите и нервите не работят в нормален режим.

Как да си набавим повече кислород?

Има различни възможности. Класиката е многоетапната терапия с кислород на Арден (озонова терапия). При нея пациентите получават първо коктейл от витамини и минерали, който подобрява приема на кислород в клетките. След това инхалират въздух, обогатен с кислород.

При озоновата терапия по Регелсбергер пациентите получават кислорода венозно. При новата векторна терапия те получават три препарата (отчасти с активен кислород), за да преодолеят липсата му. Тези терапии са от алтернативната медицина, няма клинично доказани резултати.

Най-добре изучената форма на лечение с кислород е в барокамера. Така пациентът повишава съдържанието на кислород в кръвта до 15-20 пъти. Кислородът тук достига до области на тялото, стоящи в края на кръвоснабдяването и получаващи обикновено малко от него. По този начин например заздравяват упорити рани.

Кислородната терапия е доказала добри резултати при тинитус (шум в ушите) и борелиоза (лаймска болест). Помага при мигрена, проблеми със сърцето и кръвообращението, хронични възпаления и ревматизъм. Прилага се и при неспецифични оплаквания като изтощение, смущения в паметта или хронична умора.

Можем и сами да си доставим кислород

Два-три пъти седмично по 30 минути бягане, плуване или колоездене са достатъчни. Освен това редовното спортуване спира стареенето на органите. Стигат дори и три месеца тренировки, за да се подобри значително снабдяването на организма с кислород. Той ще функционира така, сякаш сме с 20 години по-млади.

Важно е при спортуването да не се задъхваме, иначе приемът на кислород е затруднен. Обръщайте внимание на издишването, така отработеният кислород напуска тялото и отваря място за нов.

Как да дишаме правилно?

При стрес или лошо настроение дишаме плитко само с горната част на гръдния кош. Въздухът се задържа само за кратко в дробовете. Спортът помага да дишаме дълбоко. Има и упражнения за правилно дишане. Но има и малко трикове, подобряващи снабдяването с кислород - протягане пред прозореца, прозявки или пеене. Това автоматично води до дишане с корема.

Можем ли да приемаме кислород от храната?

Не директно. Но здравословното хранене помага да се насочи той към клетките. Желязото например (в говеждото месо, лешниците и бобовите растения) се свързва с кислорода в кръвта и го транспортира до клетките. Липсата на желязо е най-честата причина за лошо снабдяване на тъканите с кислород. Жените имат нужда от най-малко 15 мг желязо на ден. Витамин С и прясно смлян черен пипер в яденето подпомагат приема на желязо. Също и витамин D, омега-3 мастните киселини, фолиевата киселина и други В витамини подобряват съдържанието на кислород в тъканите. Храненето с повече плодове и зеленчуци предотвратява киселинността в организма.

Сподели:
Прегърни здравето си: Как физическата близост лекува тялото и ума

Прегърни здравето си: Как физическата близост лекува тялото и ума

Не бива да подценяваме силата на простия допир – прегръдките, държането за ръце и нежните докосвания - 7 причини, за да го правим

В "Пирогов" са помогнали на 27 жени, инжектирани с ботулинов токсин

В "Пирогов" са помогнали на 27 жени, инжектирани с ботулинов токсин

Седем от жените е трябвало да останат на лечение, а останалите са били с по-леки симптоми

Модифицирани играчки дават шанс на деца с увреждания да се забавляват и учат

Модифицирани играчки дават шанс на деца с увреждания да се забавляват и учат

Терапевтът Джеси Саймън от Международната академия на надеждата добавя сензори и прекъсвачи, улесняващи държането и управлението на играчките