Създадени били ембриони в ранен стадий на развитие, което бе определено като поредната стъпка към клонирането на човек и като много важен етап за медицината.
Клонираните ембриони били използвани като източник на стволови клетки, от които могат да бъдат създадени сърдечен мускул, кости, мозъчна тъкан и други клетки в тялото, съобщава Би Би Си.
Професор Шукрат Миталипов и колегите му от Университета за здравеопазване и наука в Орегон съобщават в статия в сп. "Сел", че са успели успешно да препрограмират човешки кожни клетки обратно в ембрионалното им състояние. Целта на изследването била не да създадат човешки клонинг, а да произведат линии от ембрионални стволови клетки. Те са една от големите надежди на медицината, тъй като се очаква със създадените нови тъкани да се заместват увредени зони в човешкия организъм.
Противниците на изследванията обаче веднага заявиха, че не е точно да се експериментира с човешки ембриони, като призоваха за забрана на опитите.
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция