За хората, които страдат, симптомите са известни – течащ нос и сълзящи очи, които в медицината са известни като пролетен ринит и конюнктивит .
Алегиите са съпътствани от често кихане, кашляне, зачервяване на клепачите и натрупване на секрет в гърлото, които създават дисконфорт и неудобство на страдащите. Появява се усещане за постоянна умора, нарушаване на съня, намаляване на работоспособността с 10%. Затова чувствителните към миниатюрните семенца, които летят във въздуха, трябва да започнат профилактика поне един месец преди настъпване на рисковия за тях сезон.
По думите на д-р Новакова през последните 10 г. във всички страни се забелязва бум на алергиите. Според Световната здравна организация през 2025 г. половината от човечеството ще има този проблем заради замърсяването на околната среда и промяна в климата. Най-честото заболяване е алергичният ринит. От него страдат около 900 милиона души на земята, в България са 1 000 000. Данните показват, че у нас най-много са засегнатите във възрастта от 20 до 40 години.
"Алергичният ринит е изключително сериозен, защото повишава трикратно риска от белодробна астма", казва д-р Новакова. Основните му причинители са акарите (микрокърлежи), домашните любимци, хлебарките и плесените.
Специалистите са единодушни, че когато прекарваме по-дълго време в затворени пространства, сме продължително изложени на алергени. 20-градусовата температура на климатиците била идеална за развитие на микрокърлежите, които са нормалните обитатели на домовете ни.
"Обикновено съвременният човек е чувствителен към няколко алергени, което означава, че цяла година ще има оплаквания", уточнява д-р Новакова. По думите й алергията може да се докаже само за 15 минути чрез накапване на определени препарати върху кожата. Две трети от хората с такива здравословни проблеми обаче търсят помощ едва когато симптомите станат нетърпими.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).