За пръв път пациенти бяха излекувани от миелом чрез вируса на морбили, съобщава британският Daily Mail.
Това са само първите резултати от практическото приложение на най-новата тенденция в лечението на рак, наречена вирусна терапия.
Обнадеждаващото за хиляди хора по света постижение принадлежи на специалистите, работещи в американската Mayo Clinic.
Става въпрос за първото клинично изследване, което показва, че вирусотерапия е ефикасна срещу метастази на рак. В него са участвали две жени. Те са получили една-единствена (макар и масивна) доза от ваксината, съдържаща генномодифицирани вируси на морбили.
Тези вируси атакували именно ракови клетки. Дозата, с която били инжектирани, била достатъчна за ваксиниране на 10 милиона души.
Двете пациентки понесли добре лечението, довело до намаляване броя на раковите клетки. Едната от тях е в пълна ремисия, като в организма й няма следи от рак от повече от 6 месеца. Това е 49-годишната Стейси Ерхолц.
Лечението е приложено срещу мултиплен миелом. Срещу този вид рак се използват терапии, които стимулират имунната система. Те обаче често се оказват неефикасни.
Все пак е прибързано този вид терапия да се окачестви като напълно ефикасна, защото при втората пациентка раковите образувания са се свили в резултат на прилагането му, но не са изчезнали напълно.
Историческото откритие дава надежда, че съвсем скоро биха могли да се отворят врати към нова терапия, която използва вируси, за да се убият раковите клетки.
Противораковата вирусология, която прибягва до патогени, за да атакува ракови клетки, е позната от 50-те години на миналия век.
Това обаче е първото документирано изследване, което разкрива, че е налице пълна ремисия на пациент, засегнат от инвазивен рак, след инжектиране на една-единствена доза на вирус.
Ключов проблем в антираковите терапии винаги е бил как да се разграничат здравите клетки от раковите. Оказва се,че вирусите са изключително добри в разпознаването на специфични клетки, за да атакуват наистина клетките с ДНК на рак.
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция