28 Ноември, 2024

Не всяко кафяво петно е бенка

Не всяко кафяво петно е бенка

60% от меланомите не възникват върху бенка, а върху някакво изменение, свързано с промяна пигмента на кожата. Затова при съмнение е важно да се посети специалист и да се направи изследване за кожен тумор, смята доц. Мария Балабанова, завеждащ хистопатологичната лаборатория към Клиниката по кожни и венерически болести на УМБАЛ „Александровска“.

Извесно е, че меланомите са едни от най-злокачествените тумори въобще. Те са непредсказуеми, имат неясна първопричина и са трудни за лечение. Свързани са с наследственост, с мутация на ген, който води до формиране на този тумор.

Трябва да се знае, че колкото по-надигнат е меланомът, толкова по-надълбоко е проникнал в кожата. И трябва да се направи биопсия, за да се премери дълбочината му.

Специалистите още при оглед могат да преценят до известна степен кое кафяво петно може да породи притеснение. Първото съмнение идва, ако петното е асиметрично. Второто – когато границите му са неправилни, назъбени, извън контурите. Третото – ако в един участък е по-тъмнокафяво, а в друг е по-светло. И четвъртото – ако диаметърът му е над 6-8 мм.

Релефните бенки обикновено не са опасни

„Най-често пациентите се притесняват за малки бенки, а нас, специалистите, ни притесняват големите плоски и с неравен пигмент. Ако бенката е над 6-8 мм, трябва да бъде огледана и по възможност премахната, както и ако изменението е надигнато“, обяснява доц. Балабанова. Надигнатите бенки не са толкова опасни, освен ако не се окаже, че са меланом.

Но ако броят им е над 50 по цялото тяло, рискът някоя да се трансформира се удвоява. Затова хората с много бенки е добре всяка година да ходят на оглед от специалист. По-рисковите може да се махнат или пък само да се направи снимка с дерматоскоп, резултатът да се въведе в база данни и всяка година да се следи темпото им на нарастване. Пациентите също трябва да оглеждат вкъщи тялото си, особено скритите участъци – във вътрешната част на бедрата и около мишниците, където често се появяват измененията.

Доц. Балабанова обяснява, че не е добре бенка да се премахне с лазер или да се замрази, защото ако се окаже меланом, може да стане по-голям проблем, пише „За жената“. Затова е най-добре да се постави местна упойка, тя да се изреже със скалпел и да се съхрани в банка, както правят в УМБАЛ „Александровска“. Ако при премахването на бенка се установи, че е меланом, пациентът се изпраща в онкологична клиника, където се определя стадият на развитие на образуванието и се назначава лечение, обяснява сайтът bolime.net.

Ако имате прекалено големи, болезнени бенки, можете да използвате билката котешка стъпка. Тя се препоръчва при разнообразни проблеми, но на особен интерес се радва тя за лечението на състояния, свързани с прекалено големи, с болезнени или опасни бенки, пише bilka.info. Препоръчва се преди да започне терапия с билката да се потърси мнението на специалист.

Самото растение котешка стъпка е едногодишно, листата му наподобяват тези на чемшира, но са по-големи, цветовете са разположени в кръг, прилични на килийки и наподобяващи отпечатък от котешка лапа, откъдето идва и наименованието на билката.

Котешката стъпка може да бъде открита на територията на цялата страна.

В нея се съдържат вещества, които имат успокояващ ефект, но още подпомагат естествените възстановителни сили на организма, като оказват благодатен ефект върху кръвоносната система.

Оттук и билката се препоръчва, освен за лечение на бенки, но още при редица гинекологични заболявания, при миома на матката при жените и простатит при мъжете, при бъбречни заболявания и болести на кръвоносната система. Някои билкари са на мнение, че котешката стъпка има лечебен ефект и по отношение на раковите заболявания, като помага и при кожни проблеми, сред които не само бенки, но и брадавици, екземи и други.

Самото приготвяне на лек от котешка стъпка става, като 1 с.л. от билката се залива с 400 мл студена вода и се оставя да престои поне 2 часа. Изпива се на равни части на 3 пъти през деня около 15 минути преди хранене.

Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).