24 Ноември, 2024

По-бързо възстановяване след инсулт с антидепресанти

По-бързо възстановяване след инсулт с антидепресанти

Антидепресантите подобряват възстановяването след инсулт, става ясно от изследване на френски учени, публикувано в сп. Lancet Neurology.

Специалистите провели опит със 118 пациенти. Част от тях са приемали антидепресант, а останалите - медикамент с плацебо ефект.

След три месеца е била извършена и оценка на способността им да извършват повече или по-малко сложни движения.

Всички лекувани почувствали подобрение, но по-добре се възстановявали пациентите, лекувани по новия метод. Включително и тези, при които се наблюдавала парализа след инсулта.

При тях се наблюдавало значително подобрение на двигателните умения. Освен това, сред тях по-рядко се наблюдавали и депресивни състояния.

По-голям брой от тях са били способни да не зависят от други за ежедневните си дейности, спрямо тези, които не са получавали антидепресанта.

Вторичните ефекти са били ограничени – предимно храносмилателни проблеми.

Изследователите подчертават, че все още не е ясно какви са дългосрочните последствия на тази терапия, но припомнят, че не са наблюдавани сериозни странични ефекти в краткосрочен план.

Освен това този род препарати са на достъпни цени и не биха оскъпили лечението на последствията след инсулт.

Инсултите са третата водеща причина за смърт сред възрастните хора и втората водеща причина за инвалидизация. Те могат да предизвикат парализа или слабост на половината тяло. За 1/3 от прекаралите инсулт изходът е летален, а друга 1/3 остават инвалиди.

Сподели:

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция