24 Ноември, 2024

Проблеми със стомаха мъчи децата аутисти

Проблеми със стомаха мъчи децата аутисти

Малчуганите с разстройство от аутистичния спектър са с повече от четири пъти по-предразположени към общи стомашно-чревни проблеми в сравнение с останалите си връстници.Това показва ново проучване на екип от Центъра по Аутизъм „Маркъс“, Центъра за детско здраве и Училището по медицина в Атланта.

Резултатите от него са публикувани в последния брой на сп. Pediatrics. То е първото по рода си на тази тема.Оказва се, че децата с аутизъм често изпитват симптоми като гадене, повръщане, диария, запек, оригване, метеоризъм, коремни симптоми, коремна болка и други.

Анализът затвърждава сериозността на тази болест и нуждата от по-задълбочени изследвания на нейните характеристики.

Процесът на откриване и проучване на гастроинтестиналните симптоми при аутистите обаче се усложнява от уникалната комбинация от поведенчески, неврологични и медицински проблеми, свързани с това състояние. Особена трудност представлява ограниченията в общуването при тези деца, тъй като те невинаги съобщават на родителите си какво изпитват.

В такъв случай техните чувства и емоции трябва да се тълкуват предимно чрез невербалния език.

Поради това експертите наблягат на необходимостта от разработването на стандартизирани програми за профилактика и превенция на малчуганите с разстройство от аутистичния спектър, както и клинични насоки за провеждането на прегледите им, най-вече невербално, тъй като те се нуждаят от по-специално внимание от страна на лекарите.

По-подробни и стандартизирани процедури биха подпомогнали повишаването на осведомеността за това заболяване и некомфорта, който го придружава.

В допълнение към тях специалистите препоръчват и изготвянето на режими на хранене за децата с аутизъм, с цел да се избегнат неприятните стомашно-чревни оплаквания сред тях.

Сподели:

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция