24 Ноември, 2024

С предпазна маска и влажна кърпичка може да се предпазим от грипа

С предпазна маска и влажна кърпичка може да се предпазим от грипа

В разгара на грипната епидемия предпазните средства моментално стават актуални и първото, за което се сещаме, е бялата маска за лице. Тя обаче не е единствeната, която може да ни помогне да се опазим от коварните зимни вируси. Това обясни пред програма "Хоризонт" на БНР директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев.

"В градския транспорт хората нямат практика да носят маски по време на грипна епидемия, за нас не е нормално, но влажна хигиенна кърпичка върши същата работа, когато някой кашля около нас", допълни специалистът.

Съветът му е хората редовно да дезинфекцират ръцете си след пътуване с автобуси или метро, "защото българите са научени да кашлят с ръка на устата" и всички вируси на практика са по ръкохвадките на градския транспорт.

Заради слабото слънчево греене, хората могат да вземат и витамин Д, но след консултация с техния лекар, допълва списъка с полезни съвети професорът. Българското кисело зеле и българските ферментирали туршии са прекрасен имуномодулатор, защото съдържат лактобацили и дрожди. Добрата новина е, че "грипът прави много бърза епидемия и много бързо свършва".

По данни на НЦЗПБ средностатистически случаите на заболели от грип намаляват. Това е валидно и за област Стара Загора, след като бяха взети мерки срещу грипната епидемия. До края на седмицата ще стане ясно дали местните власти ще обявят такава и в други населени места. На този етап с близки до епидемиологичните стойности е заболеваемостта в Габрово и Пазарджик.

"След завръщането на децата в училище ще разберем дали ваканцията е прекъснала разпространението на заболеваемостта в София, където броят на потърсилите лекарска помощ заради грипни симптоми е сравнително малък", допълни проф. Кантарджиев.

Една от добрите мерки, които вършат работа в случая, е поликлиниките и лечебните заведения да организират отделна чакалня за хората с грипни оплаквания. По този начин болните нямат контакт със здрави хора, които отиват на преглед или просто да си измерят кръвното, подчерта епидемиологът.

В настоящата ситуация никой пациент не бива да прибягва до самолечение, съветвът още експертите. Противогрипните препарати действат обикновено през първите 48 часа, след което вече нямат ефект. Ако традиционните симптоми (температура, болки в гърлото и кашлица) не отшумят до седмица, а се влошат, хората задължително трябва да потърсят лекарска помощ. 

Сподели:

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция

Как да облекчим болките в гърба и раменете