Тестът анализира издишаните химикали, които са свързани с туморната активност. Към момента той е успял да идентифицира болните с голяма точност. Според The British Journal of Surgery точността на диагнозата е 76%.
По всяка вероятност обаче напълно функциониращ и достоверен тест на дъха няма скоро да бъде достъпен за продажба. Известно е, че ако диагнозата бъде поставена рано, шансовете за лечение на рака се по-добри. Често обаче няма видими симптоми на болестта1 докато тя не достигне напреднал стадий.
Сегашните тестове за рак на червата търсят кръв във фекалиите, но много малка част от хората, които имат тези симптоми всъщност са болни от рак.
Новият метод се основава на това, че биологията на туморите води до производството на специфични "променливи органични съединения", които не биха се появили при здрав човек.
Малка част от химикали се отлага в дъха на пациентите и ранни изследвания показват, че кучета например могат да ги надушват. Последното изследване разчита на електронни устройства за анализиране на издишванията.
Технологията може да се използва и при пациенти, чийто рак е рецидивирал.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).