Възпалителното заболяване на синусите (синузит, синуит), засяга всички възрастови групи, а честотата му постоянно нараства. Тъй като лигавицата на носа и околоносните кухини представлява едно цяло, всеки ринит до някаква степен води до възпаление на синусите. Това е наложило употребата на наименованието риносинуит.
Какви са причините за поява на риносинуит?
Околоносните синуси са кухини, изпълнени с въздух, свързани с носната кухина чрез малки отвори, които осигуряват оттичането на секретите от синусите към носа и гърлото. Част от функциите им са защита от резките температурни промени, подпомагане на овлажняването и затоплянето на вдишвания въздух.
Сложната система на носа и околоносните кухини разполага с механизъм за самоочистване на лигавиците на дихателните пътища (т.нар. мукоцилиарен клирънс). Той се осъществява с помощта на движението на ресничките, разположени по повърхността на респираторния епител. При нарушаване на тяхната функция по някаква причина, секретът не може да се изчисти и се превръща в подходяща среда за задържане и развитие на болестотворни микроорганизми.
Риносинуитът - възпалението на носа и околоносните синуси, се дължи на вирусна, бактериална или гъбична инфекция; може да е с алергична или имунологична етиология; да възникне поради химично дразнене; във връзка със специфични анатомични аномалии на носната кухина или травма и др.
Симптоми, за които да внимавате
Заболяването обичайно се предхожда от няколкодневна хрема. Болният се оплаква от болка и чувство за тежест в областта на лицето, запушване на носа, хрема – водниста или гнойна, повишение на температурата, съпътствани от главоболие (засилващо се при движение), болка в ушите и др. Общото състояние е усещане за умора и отпадналост. При хроничния риносинуит симптомите са по-слабо изразени и поради това не толкова специфични, но продължаващи във времето. Диагнозата възпаление на синусите се поставя въз основа на симптомите, понякога са нужни и допълнителни изследвания: риноскопия, рентгеново изследване, ултразвук, тест за алергия, микробиологично изследване и др.
Възпалението на околоносните синуси не само влошава състоянието на долните дихателни пътища, но може да повлияе и на сърдечносъдовата система. Риносинуитът често води до развитие на хроничен бронхит, пневмония, бронхиална астма.
Своевременната консултация със специалист, употребата на ефективни медикаменти, пълното и трайно излекуване на всяка хрема, поддържането на добра хигиена и проходимост на носа са от основно значение, за да избегнете на първо място възпалението на синусите, а впоследствие и хронифицирането на заболяването.
Лечение на риносинуита
Лечението изисква отстраняване на задържания в синусите секрет и възстановяване на мукоцилиарния клирънс, ликвидиране на възпалителния оток на лигавицата, изчистване на бактериалната инфекция. Използването на назални деконгестанти (капки или спрейове, съдържащи съставки като ксилометазолин и оскиметазолин) носи бързо, но временно облекчаване на дишането. Страничен ефект от употребата им е, че се нарушава работата на ресничестия епител и изчистването на секретите от синусите. Капките за нос не достигат до околоносните кухини и не бива да се използват повече от 5-7 дни, защото организмът привиква към тях.
Все по-голям проблем при лечението с антибиотици е развитието на резистентност на бактериалните причинители. Мукоактивните препарати разводняват секретите, за да се улесни изчистването на синусите. Кортикостероидите (локални) - потискат възпалителната реакция. Възможно е да се наложи хирургично лечение в специфични случаи с усложнения.
Използват се също така аналгетици и други симптоматични мерки – промивки на носа, инхалация на топла пара (42-45 °C), нагревки с инфрачервена светлина / терапия с къси вълни и др. Топлите компреси носят облекчение при остър синуит, тъй като подпомагат кръвообращението в областта на синусите и съответно преминаването на секретите и отпушването на синусните отвори.
Лечение с помощта на хомеопатията
Ефикасността на хомеопатичните лекарствени средства при респираторни инфекции е доказана с множество проучвания. Немският хомеопатичен съюз препоръчва лечението с Цинабсин - комплексен хомеопатичен продукт за лечение и профилактика на остри и хронични синуити. Комбинацията активни съставки, които съдържа, бързо и ефикасно намалява характерното главоболие и усещането за напрежение в околоносните кухини, възстановява дренажа на синусите и облекчава носното дишане, подобрява имунитета и по този начин понижава честотата на рецидивите при хроничен синуит.
Цинабсин включва в състава си: Цинабарис - помага в началните стадии на заболяването, стимулира оттичането на секрета, отстранява чувството за парене, възстановява носното дишане; Хидрастис – улеснява изчистването на синусите, облекчава болката в областта на синусите; Калиев бихромат - премахва характерното главоболие, отстранява гнойните секрети, облекчава усещането за сухота или парене в носа, оток и запушен нос; Ехинацея - стимулира имунната система, предпазва от рецидиви и обостряне на хроничните заболявания.
В острия период на заболяването приемът е по 1 таблетка на всеки час (до 12 табл. дневно за възрастни) и по 1 таблетка на всеки 2 часа (до 8 табл. дневно за деца от 1 до 12 г.) След преминаване на инфекцията - вземайте по 3 таблетки дневно в продължение на месец, за да се подпомогне имунитета и да няма рецидивира.
(puls.bg)
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).