24 Ноември, 2024

Следете си хемоглобина, високият е по-опасен

Следете си хемоглобина, високият е по-опасен

Хемоглобинът е сложна белтъчина, която влиза в състава на еритроцитите и участва в процеса на транспортиране на кислорода и въглерода между белите дробове и клетките на другите органи. Съществуват определени норми за съдържанието на хемоглобин:

•за мъжете – 135-160 г/л, •

за жените – 120-140 г/л.

Нивото на хемоглобин в кръвта може да се понижава или да се повишава. Пониженият хемоглобин може да свидетелства например за наличието на такова заболяване, каквото е анемията с недостиг на желязо. Повишеният хемоглобин също може да е признак за редица здравословни проблеми.

Специалистите различават различни форми на хемоглобина: гликиран, фетален.

Феталният хемоглобин, или хемоглобинът на новородените, се характеризира с високи показатели, които постепенно се понижават към третия месец от живота на детето. Обикновено феталният хемоглобин се разрушава и практически напълно се заменя с възрастовия хемоглобин, когато детето навърши една година.

Наличието на фетален хемоглобин в кръвта на възрастен човек може да бъде показател за развитието на сериозни заболявания.Нивото на хемоглобина може да се повиши след интензивни физически натоварвания. Това явление се диагностицира доста често при скиори, алпинисти, пилоти. Пребиваването в определена местност също оказва влияние на нивото на хемоглобин в кръвта. Повишеният хемоглобин е характерен за живеещите на терени с висок релеф. В този случай хемоглобинът се повишава рефлекторно, т.е. в отговор на разредения въздух. Показателите на хемоглобина могат да се повишат и след продължително пребиваване на чист въздух. Доста често повишени нива на хемоглобин се срещат и при заклетите пушачи.

Гликираната форма на хемоглобина се образува при присъединяване на глюкоза към белтъчината на хемоглобина. Растежът на тази форма е съпроводен с повишени показатели на захар в кръвта, които възникват при захарен диабет.

Повишеният хемоглобин може да е показател за наличието на заболявания на кръвта и потенциална вероятност от онкологични заболявания. Той е и симптом за заболявания, като сърдечносъдова недостатъчност, вродени пороци на сърцето, чревна непроходимост, сгъстяване на кръвта, увеличаване на количеството еритроцити в кръвта.

Дехидратацията може да произведе фалшиво високи нива на хемоглобин, но при правилно възстановяване на баланса на течностите той се връща към нормални нива.

Причини за високите нива могат да бъдат също:
напреднало заболяване на белия дроб (емфизем), тумори, заболяване на костния мозък, злоупотреба с наркотици.

Диагностицирайки наличието на повишен хемоглобин, лекарят може да назначи допълнителни изследвания.

За понижаване на нивото се препоръчва спазването на диета, която ограничава употребата на белтъчини от животински произход (червено месо, черен дроб, субпродукти). В този случай са препоръчителни соята и бобовите растения. Диетата ограничава и употребата на мазна храна, тъй като постъпващото голяма количество мазнини може да увеличи образуването на плаки по стените на съдовете. В този случай следва да се консумират повече морски продукти. Съдържащите се в рибата омега-3 и омега -6 мастни киселини разреждат кръвта и укрепват стените на съдовете.

При повишен хемоглобин не трябва да се приемат никакви витамини без лекарско предписание. Те съдържат фолиева киселина, мед, витамини от група В, които повишават усвояването на желязото, а съответно и нивото на хемоглобина. За нормализиране на хемоглобина лекарят може да назначи препарати, които нормализират съсирването на кръвта и я разреждат. Недопустимо е самостоятелното назначение на тези препарати, тъй като те могат да окажат неблагоприятни странични ефекти.

Ниското ниво на хемоглобин обикновено се свързва с анемия или с малък брой червени кръвни клетки.

Някои от основните причини за анемията са:
загуба на кръв (травматични наранявания, хирургия, кървене, рак на дебелото черво или язва на стомаха)
хранителен дефицит (желязо, витамин В12, фолиева киселина),
проблеми с костния мозък
потискане от лекарства (химиотерапия,бъбречна недостатъчност)
нарушения структурата на хемоглобина (сърповидно-клетъчна анемия или таласемия).

Симптомите при този вид анемия могат да варират в зависимост от нейната тежест. Те могат да включват:
болки по цялото тяло, болка в гърдите и костите, недостиг на въздух, язви на кожата, умора, инсулт, слепота забавяне на растежа през пубертета.

Сподели:

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция