24 Ноември, 2024

Соевият сос пази от СПИН

Соевият сос пази от СПИН

Съединение, съдържащо се в соевия сос, може да спре развитието на вируса на имунодефицита, познат още като HIV, твърдят учени.

Става въпрос за молекулата EFdA, която не само носи наситения вкус на течната подправка, но и е много подобна на антивирусния медикамент тенофовир, използван срещу действието на вируса на СПИН.

Той се използва вече успешно и при борбата с хепатит В, множество вирусни инфекции, нанесени щети върху черния дроб и други.

Откритието е на изследователски колектив под ръководството на професора по молекулярна биология и имунология от медицинския център на Университета на щата Мисури, Стeфан Сарафиянос.

В достатъчни количества съставката на овкусителя парира развитието на имунна недостатъчност.

Освен това EFdA може да предпази в малка степен от заразяването с нелечимата и летална болест, което прави азиатската солена течна подправка изключително важна за бъдещето на медицината и човечеството.

Установено е, че молекулата участва и в лечението на хепатит В и активизира защитните сили на организма в устойчивостта към „нехигиенната болест“.

"Пациентите, които се лекуват от ХИВ с тенофовир, в крайна сметка развиват резистентност към този препарат, което пречи на ефективната защита от вируса, пояснява ръководителят на изследването Стефан Сарафянос.

Същите болни с по-малка вероятност придобиват невъзприемчивост към молекулата EFda, тъй като тя действа по-бързо и организмът я разрушава за по-дълъг период от време.

Надеждите са, че на базата на двете вещества, в близко бъдеще ще бъде разработен медикамент за лечение на ХИВ-вируса. Японски производители на соев сос пък се надяват именно техния продукт да се окаже цяр за една от най-коварните и смъртоносни болести днес.

Сподели:

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция