При експериментите учените са използвали методиката на вмъкващата мутагенеза, която позволява да се получат нужните мутации в гените с помощта на въвеждане в клетките на участъци от ДНК. В хода на изследванията било установено, че премахването на FAM83B потиска пролиферацията на туморните клетки. Анализът на образци от тумора показват, че в раковите клетки значително е повишена експресията на този ген. Доказано било също, че FAM83B е свързан с възникването на най-агресивния подтип рак на млечната жлеза, така нареченият тройно негативен карценом.
„Нашето откритие дава база за разработване на ново лечение, което ще позволи да се инхибира FAM83B в агресивните видове рак, които са трудно лечими. Сега се опитваме да създадем лекарство, което ще потиска функциите на този ген, казва д-р Джексън.
Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Clinical Investigation.
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция