Суровият мед е една от най-старите известни храни в света. Използван е от дълбока древност от различни култури и националности и дори често се споменава за него в Библията и други исторически съчинения. Заемал е важнa роли в кулинарни, медицински и религиозни традиции. Кой е можел да си представи, че невероятата малка медоносна пчела може да произведе толкова удивително вещество, което да се използва и до днешни дни за широк спектър от приложения.
Суров е медът, който е непреработен, нефилтриран, непастьоризиран и неподправен, гаранция, че той е запазил богатството от прашец, ензими, витамини и минерали.
Интересни исторически факти
1. Практиката на пчеларството датира от поне 700 г. пр.н.е.
2. В продължение на векове медът се смята за свещен заради лечебните си свойства, както и факта, че се счита за рядкост.
3. Медът е консумиран най-вече от по-заможните поради високата си цена.
4. Медът често се използва при религиозни церемонии, за да се отдаде почит на боговете.
5. Използва се редовно по време на процеса на балсамиране.
6. Медът е познат за лекарствени и козметични цели, още от дълбока древност.
7. Медът е считан за престижен подсладител до откриването на култури като цвеклото и захарната тръстика.
8. Алкохолната напиткa медовина или медено вино се смята за най-старата ферментирала напитка в света.
9. Според Новата международна версия на Библията, медът се споменава 61 пъти.
10. Медът е бил открит в древните писания на различни култури, включително шумерската и вавилонската, древни египетски и индийски писания.
11. В римската митология Купидон натопявал стрелата си в мед преди изстрелването й към нищо неподозиращите любовни жертви.
12. Медът е толкова ценен, че често се използва като форма на валута през древността.
13. Когато испанските завоеватели отиват в Северна и Южна Америка, те открили домашни пчели в Мексико и Централна Америка.
14. Известният шотландски ликьор Drambuie се прави с мед.
Какво прави меда толкова специален
Знаете ли, че през целия си живот една пчела работничка произвежда само една дванадесета част от чаена лъжичка мед. За направата на половин кг мед, пчелите трябва да посетят средно около 2 милиона цветя, разстоянието в полет е еквивалентно на три пъти обиколката на земното кълбо.
Медът е чудесен източник на витамини от B групата, включително ниацин, рибофлавин, пантотенова киселина, пиридоксин, биотин и тиамин. Суровият мед съдържа витамини A, C, D, E и K, минерали калций, мед, желязо, калий, магнезий, цинк и фосфор. Той е чудесен източник на бърза енергия. Съдържа и ензими, които са в помощ на храносмилането (като амилаза).
Медът се състои от приблизително 17% вода и 82.5% захари (фруктоза, глюкоза, захароза, малтоза и тризахариди). Остава около 0.5% за киселина, протеин (включително ензими и цветен прашец), алкохоли, восък и минерали. Съставът на меда варира значително от кошер да кошер, в зависимост от областта, в която е събиран, както и от сезона. Тъмният мед съдържа повече минерали като сяра, натрий и калий.
А ето и няколко здравословни характеристики на меда, познати от векове:
1. Облекчение за сутрешното гадене. Някои бременни жени казват, че лъжица мед помага за облекчаване или отстраняване на симптомите на сутрешното гадене.
2. Успокояване на възпалено гърло.
3. Ускорява заздравяването на порязвания и ожулвания, както и диабетични язви.
4. Помага за предотвратяване на инфекции при рани.
5. Като консервант поради неговите антимикробни свойства.
6. За облекчение на сезонна алергия, ако консумирате местен суров мед.
7. Помага в борбата със свободните радикали поради високите нива на антиоксиданти.
8. Има успокояващо за кожата действие и често се използва в козметични продукти.
9. Доказано е, че подпомага лечението на херпес.
10. Може да подпомогне борбата срещу кариесите.
Много от вас вероятно са чували, че нашите пчели са в сериозна опасност. В момента сме изправени пред потенциален Синдром на разрушената пчелна колония. Някои хора не осъзнават колко катастрофално ще бъде това за отглеждането на растителните култури, които консумираме. Пчелите са един от основните опрашители. Смята се, че за всяка една от всеки три хапки, които консумираме, трябва да благодарим на пчела, пеперуда, прилеп, птица или друг опрашител. Една от причините за повишената опасност за пчелите са високите нива пестициди и засилената употреба на химикали.
Защо да предпочетем суровия мед
Kонсумацията на местни видове мед, освен че стимулира чистото производство в родната икономика, но имаме достъп до видове цветен прашец, който е характерен за нашия регион, което е чудесно условие и помощ в борбата с алергиите. Медът не се разваля и учени археолози са открили от апетитния елексир в стари египетски гробници, във все още годно за консумация състояние.
(zdravosloven.com)
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция