Отделението по медицинска генетика в пловдивската университетска болница започна безплатни изследвания за хромозомни аномалии при бременни жени, съобщи БНТ. Основно ще се следи за най-масовото генетично заболяване - Синдром на Даун. Манипулациите без такса са част от новата стратегия за подобряване на майчиното и детско здравеопазване. Досега за подобен анализ се плащаше най-малко 40 лева, а здравната каса не поемаше изследванията.
Най-добре е скринингът да се направи във времето между 11 и 13 гестационна седмица. Тогава с до 95% точност би могъл да се определи рискът от хромозомно заболяване. "Ако бременната пропусне този срок, може да дойде за дородов биохимичен скрининг във втори триместър, който е между 15 и 20 гестационна седмица и показва риска, в замисимост от възрастта, до 60-80%", обясни доц. Вили Стоянова, началник на отделението по медицинска генетика на университетската болница "Св. Георги" в Пловдив.
Тя каза още, че резултатите от анализа не бива да притесняват бъдещите майки, защото те не са диагноза, а само вероятен риск. Най-сигурното доказателство за наличието на заболяване може да се даде след допълнителна манипулация, която лекарите наричат амниоцентеза.
Д-р Цаню Кръстев, специалист по медицинска генетика, пояснява, че при амниоцентезата се добиват клетки от плода, отглеждат се при определени условия и това дава възможност да се получат и хромозомите на плода.
Медиците препоръчват на бременните жени да се възползват от безплатния скрининг, независимо от възрастта си. Синдромът на Даун представлява около 3-4% от генетичните аномалии.
Още от Чичо доктор
Прегърни здравето си: Как физическата близост лекува тялото и ума
Не бива да подценяваме силата на простия допир – прегръдките, държането за ръце и нежните докосвания - 7 причини, за да го правим
В "Пирогов" са помогнали на 27 жени, инжектирани с ботулинов токсин
Седем от жените е трябвало да останат на лечение, а останалите са били с по-леки симптоми
Модифицирани играчки дават шанс на деца с увреждания да се забавляват и учат
Терапевтът Джеси Саймън от Международната академия на надеждата добавя сензори и прекъсвачи, улесняващи държането и управлението на играчките