Резултатите от изследванията си те са публикували в сп. Cell, съобщи в. "Дейли мейл".
Изследователи от университета в Берн са установили, че ако се повиши активността на гена ahuizotl при плодови мушици, животът на насекомите се удължава с 1,5 пъти.
Въпросният "еликсир на младостта" разрушава болните и увредени клетки, а продължителността на живота на насекомите нараства с 50-60 процента.
"Запазването на здравите клетки в конкретни тъкани и унищожаването на болните независимо от здравословното състояние е стратегия, която, очевидно, работи успешно в много случаи и съществува при бозайниците", казва Едуардо Морено от университета на Берн, специалист по клетъчна биология и ръководител на експеримента.
При хората също съществува генът ahuizotl. Ако изводите за действието му при плодовите мушици се окажат валидни и за човека, той ще помогне да се увеличи продължителността на живота до 120 години.
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция