Ракът е древен колкото многоклетъчните организми и вероятно ще съществува колкото и животът на Земята. Това показват резултатите от изследване на международен екип от учени, публикувано в сп. "Нейчър къмюникейшънс".
Eкипът под ръководството на Томас Бош от университета на Кил, Германия е открил "естествено случващи се" тумори при два различни вида хидри - група дребни тръбообразни животни с пипала, чиито тела се състоят от два пласта клетки, разделени от пихтиеста преграда.
Еволюционно много стари, хидрите са сладководни сродници на коралите, морските анемони и медузите. "Ракът е стар колкото многоклетъчните организми на Земята и вероятно никога няма да бъде изкоренен напълно", казва Томас Бош.
Причинен от ДНК мутации в клетките, ракът се характеризира с неконтролируемо размножаване на клетки с аномалии, които образуват тумори и имат способността да проникват в нормалните телесни тъкани и да ги унищожават.
Хидрите с тумори са били със "съществено отслабено общо състояние", както и че вкарването на туморни клетки в здрави хидри предизвиква развитие на ракови образувания и при тях.
"Инвазивността на рака също е еволюционно стара характеристика", казва в заключение Томас Бош. Специалистите обясняват, че изследването на първични животни като хидрите дава важна информация за механизмите на развитие на туморите при хората.
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете