Има много полезни кълнове – това са предимно кълновете на зърнените храни. Но когато някои зеленчуци покълнат – това се отнася най-вече до картофите – това е не само вредно, но и опасно за здравето.
Една от съставките на картофената кора е соланинът, който е много опасен и може да предизвика сериозни здравословни проблеми и дори смърт, тъй като е силно отровен. Не подценявайте силно отровното действие на соланина и не мислете, че при топлинната обработка на картофите той изчезва.
Дали ще прораснат картофите, зависи от продължителността на тяхното съхраняване на слънчева светлина. В момента, в който те започнат да покълват или да стават зелени на места или изцяло, това е знак, че соланинът в тях е достигнал до опасни за човешкото здраве стойности.
Кълновете съдържат около сто пъти повече соланин от количеството, което се намира в кората на картофите. Ако се съхраняват много продължително време, картофите ще започнат да покълват, а имат ли поне едно зелено петно, моментално ги изхвърлете.
Консумацията на такива картофи може да предизвика световъртеж, нервни разстройства, болки в стомаха, повръщане, стомашно разстройство, задух, гърч, припадък.
Прорасналите и зелените картофи са много опасни за бременните жени, тъй като се отразяват върху здравето на бебето и то може да се роди с увреждания.
Ако все пак по някаква причина се налага да консумирате покълнали картофи, изчистете изцяло всеки картоф от кълновете и използвайте предимно сърцевината на зеленчука. След като обелите картофите доста дебело, измийте ги в купа с вода и много сол и после ги измийте под струя течаща вода.
Прорасналият чесън също не е много полезен за здравето, но не крие такива опасности, като прорасналите картофи. Прораснат ли зелени кълнове на чесъна, не е добре да го консумирате, тъй като той става много горчив и не носи никаква полза на организма.
В покълналите картофи соланинът е достигнал опасни за човешкото здраве стойности
Фактор Фактор
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция