24 Ноември, 2024

Всяка четвърта българка страда от остеопороза

Всяка четвърта българка страда от остеопороза

Около 300 000 българки са с остеопороза, а поне 500 000 имат остеопения или се намират в граничното състояние на намалена костна плътност. Това означава, че всяка четвърта жена у нас е „чуплива“, предупреди д-р Наталия Темелкова, ендокринолог в „Александровска“ болница. По думите й случаите на остеопороза прогресивно нарастват при хора над 65-годишна възраст, но около половината от пациентките изобщо не знаят, че имат намалена костна плътност. „Остеопорозата не боли, няма други издайнически симптоми, затова е много важно хората да са информирани и да се изследват“, казва д-р Темелкова.

Това важи особено за по-възрастните хора, за жените в менопауза, за пациентите, които приемат определени медикаменти като кортикостероиди, антидепресанти или щитовидни хормони.

Най-сериозният рисков фактор е наследствеността. „Ако има остеопорзно счупване на бедрената шийка при някой от родителите – това е червена лампа, защото става дума за генетика и качество на костта“, обясни д-р Темелкова. Не без назначение е и тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол, пиенето на повече от две кафета на ден. Ниската физическа активност, както и недостатъчният прием на калций съдържащи храни също може да доведе до намалена костна плътност.

Дефиницията за остеопорозата е намаляване на костната плътност и нарушаване на вътрешната структура на костта, което води до счупване при минимална травма. За такава се приема падане от собствен ръст. Има три типа основни остеопорозни фрактури – на китката на ръката, на прешлените и бедрените счупвания. Първите две са по-характерни в по-млада възраст. 40 % от жените със счупвания на прешлените не знаят, че имат такива. „А не рядко при нас идват дами с по няколко фрактури“, посочи д-р Темелкова. По думите й след бедрена фрактура около една четвърт от пациентите загиват в следващата една година.

„И тук е мястото на личните лекари, които трябва задължително да мислят за остеопороза при наличие на няколко рискови фактори при своите пациенти и да ги насочват към специалист. Обаче много от тях подценяват заболяването като го смятат за естествено при възрастните хора. Големите ортопедични клиники също са длъжници на пациентите, защото след като сменят ставата, ако е счупена при нискоенергийна травма те би трябвало да насочат хората към терапия за остеопороза“, посочи д-р Темелкова.

Измерването на костната плътност не се поема от касата и струва около 60 лева. То обаче не бива и не може да е единствената индикация за започване на лечението. НЗОК заплаща само половината от цената на медикаментозното лечение, което е насочено към спиране и забавяне на костното разграждане и така отлага във времето тежките фрактури. „Костта е жива тъкан, при нея се извършват непрекъснато метаболитни процеси и до настъпването на менопаузата процесът на изграждане и разграждане е общо взето балансиран. Когато половите хормоните обаче отпаднат и вече не ни пазят, започваме да губим костна маса“, обясни д-р Темелкова. Курсът на лечение продължава между 3 и 5 години и трябва стриктно да се спазва, подчерта ендокринологът.

Изключително важно е освен лекарствата за остеопороза, пациентите да имат достатъчен прием на Витамин D и калций. За съжаление недостиг на Витамин D има при над 80 % от жените в менопауза и така е в цяла Европа. „Едната причина е, че много малко стоим на открито и на слънце. Страхът от кожен рак пък кара хората да ползват козметика с много висок защитен фактор, което практически не дава възможност да се синтезира Витамин D. Освен това в България се яде малко риба, а тя е основен източник на Витамин D“, добави д-р Темелкова.

Сподели:

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция

Как да облекчим болките в гърба и раменете