25 Ноември, 2024

Заспивате трудно и спите неспокойно - може би не ви достига мелатонин

Заспивате трудно и спите неспокойно - може би не ви достига мелатонин

Ако вечер заспивате трудно и страдате от смущения в съня, може би не ви достига мелатонин. Това е една от теориите, с която учените обясняват безсънието, което за много хора в напреднала възраст става сериозен проблем.

Понеже човешкият живот се подчинява на определен биологичен ритъм, в в тази сложна система на регулиране много важна роля играе мелатонинът.

Мелатонинът (Н-Ацетил-5-Метокситриптамин) е естествен хормон, произвеждан от епфизата, която е разположена в основата на мозъка и спомага за синхронизиране на биоритмите в човешкия организъм. 

Произвеждането на хормона е максимално в ранно детство, забавя се след 20-та година , започва да намалява след 45-тата година и почти напълно изчезва с напредване на възрастта.

Открит през 1950 г.,  за първи път продукти, съдържащи мелатонин, се появяват в Щатите през 1994 г. Заради благотворния си ефект върху съня е използван най-често от хора с нарушения в биоритъма в следствие на стрес, преминаване на часови зони и работа на смени.

Мелатонинът е и един от най-мощните антиоксиданти, които действат както на ниво клетъчна мембрана, така и вътре в самата клетка.Има двойно по-голямо действие в сравнение с витамин Е и пет пъти по-голямо от глутатиона. Тъй като мелатонина е разтворим във вода и в мазнини, може да действа срещу свободните радикали във всякаква среда.

Прилагането на Мелатонин в комбинация с витамин В6 скъсява времето на заспиване и удължава общото време на съня. Така вътрешния ни биологичен часовник успява да се “настрои” правилно. До голям процент се намалява чувството за умора, дезориентация и колебания в настроението.

Сподели:

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция