С напредъка на медицината и желанието за по-здравословен начин на живот жените повече от всякога преминават с лекота трансформациите, настъпващи в различните етапи на съзряване. Добрите ежедневни навици и профилактиката са златният ключ към красотата, здравето, самочувствието и удоволствието от живота – на всяка възраст.
След 20-та година
Дали ще изживеете едни от най-хубавите си години, безгрижни и пълни с енергия, зависи само от вас. Здравето и красотата вървят ръка за ръка, затова се нуждаете от:
Профилактика: Правете сами преглед на гърдите си ежемесечно, а веднъж годишно - при специалист. Внимавайте за здравословното тегло – след 30-та година метаболизмът започва да се забавя, а затлъстяването повишава риска от поява на диабет тип 2, инсулинова резистентност, сърдечносъдови проблеми и др. На 35 години, както и на всеки пет години след това, трябва да преглеждате щитовидната си жлеза и да проверявате нивата на хормоните. Нуждаете се от достатъчен прием на калций и витамин D – загубата на костна маса започва през 30-те.
За красота: Комбинация минерални соли ще ви помогне да поддържате красив външен вид и да балансирате дейността на организма: това са Шуслерови соли №1, №8 и №11. Известни са в Шуслеровата биохимия с помощта си за предотвратяване на бръчки, укрепване на косата и ноктите, поддържане на хидратацията на кожата и еластичността на съединителната тъкан. Вземайте ежедневно по 5 таблетки от трите соли: сутрин сол № 1 калциев флуорид; на обяд сол № 8 натриев хлорид; вечер сол № 11 силицея.
Срещу целулит: при упорит целулит с мастни натрупвания използвайте комбинацията от соли №1, №8, №11 и №9 (по 3 таблетки от всяка сол дневно). За най-добър ефект съчетайте приемът им в продължение на 2-3 месеца, в два курса през годината, с подходящо хранене - пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци, ленено семе, за да се стимулира действието на стомашно-чревния тракт.
След 40 години
Чувствате се уверени, знаещи и можещи, но трябва да сте подготвени да се изправите пред някои предизвикателства, свързани със здравето. Жонглирането години наред с многобройните задачи покрай работата, семейството, децата и дома води до хроничен стрес, който може да предизвика неочаквани проблеми със сърдечносъдовата система или щитовидната жлеза. Жизненоважно е да умеете да се разтоварвате, да балансирате между почивката и работата.
Стресът предизвиква промяна в метаболизма и хормоните и затова често довежда и до поява на наднормено тегло. Шуслеровите соли задвижват обмяната на веществата, затова е препоръчителна следната комбинация: сутрин 5 таблетки сол №5 калиев фосфат, следобед 5 таблетки сол №9 натриев фосфат, вечер сол №10 натриев сулфат. Терапията трябва да бъде съпроводена съответно с диета и достатъчно движение и спорт.
Предменопауза
Предменопаузата може да започне през 40-те, която много жени не осъзнават. Някои от тях отбелязват промени в менструалния цикъл, горещи вълни, проблеми със съня, резки промени в настроението и др., но не ги отчитат като сигнали за наближаващата менопауза. Ако наблюдавате подобни симптоми, обърнете се за консултация към специалист.
Какво е нужно: Профилактични прегледи при личния лекар, а също и при акушер-гинеколога и мамолог; трябва да следите нивата на кръвното си налягане, на холестерола и на кръвната захар.
Менопауза
Симптомите на менопаузата създават силен дискомфорт и стрес със своя интензитет и нарушаването на нормалния ритъм в ежедневието. Добрите навици може да са от полза – поне 30 минути дневно е добре да отделяте за упражнения за сила и тонус; консумирайте много пресни, сезонни плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни.
Профилактика: Нараства рискът от рак на гърдата, наблюдавайте се и се преглеждайте редовно при специалист. Погрижете се за опорно-двигателния си апарат – в този преходен период тялото започва да бързо да губи калций и костната плътност не може да се запази и поддържа на необходимите нива. Обсъдете с личния си лекар риска от поява на остеопороза и изследванията, които можете да направите за проверка. Рискът от сърдечносъдови проблеми нараства и се изравнява с този при мъжете. Нужно е да регулирате кръвното налягане и да контролирате холестерола с комбинирани мерки – включително диета, двигателна активност. Откажете цигарите, ограничете алкохола.
Срещу горещи вълни: За да се облекчи състоянието, са подходящи Шуслерова сол №5 калиев фосфат, сол №3 железен фосфат и сол №7 магнезиев фосфат (ежедневно по 3 таблетки от всяка сол, разтворени в малко топла вода, до 15 ч. следобед.
При остеопороза: Остеопорозата е сериозен проблем, който засяга много жени. Повишената киселинност на клетъчно ниво води до бързо извличане на калция от костите. Киселинните храни като рафинирана захар, кафе, алкохол и газирани напитки трябва да се ограничат. Голямата консумация на калций не намалява счупванията на костите от остеопороза, показват нови изследвания, а и приемът на добавки с калций не решава проблема.
Например при неправилно усвояване и разпределение на калция в организма може да се стигне до отлагането му като камъни в бъбреците и жлъчния мехур, калцификати в кръвоносните съдове, шипове. Нуждаете се от Шуслерови соли №1 калциев флуорид и сол №2 калциев фосфат, които регулират усвояването на калция. С тях можете да постигнете добър ефект, но е нужно постоянство – при остеопороза солите трябва да се вземат с месеци и дори години.
Използвайте следната доказана комбинация Шуслерови соли: сутрин – соли с номера 1, 8, и 2; и вечер – соли с номера 7 и 11 (приемът е 3-5 таблетки дневно от всяка сол). Освен при остеопороза, така ще се погрижите и за своите зъби.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).