28 Ноември, 2024

Злоупотребата с антибиотици води до невъзможност за лечение

Злоупотребата с антибиотици води до невъзможност за лечение

Самолечението на пациентите, продажбата без рецепта на антибиотици в аптеките, ненужното предписване на антибиотици от лекарите, без да са направени необходимите изследвания и използването на големи количества антибиотици в селското стопанство водят до повишена микробна резистентност. Това беше заключението на експертите по време на Кръглата маса „Рационална антибиотична употреба при деца – обща мисия на лекари, пациенти и институции“, организирана от Комисията по здравеопазването на НС и пациентски организации „Заедно с теб“.

Експертите се обединиха около тезата, че е нужна Националната антибиотична стратегия, която да включва подобряване на надзора, актуализация на нормативните документи, засилване на секторните връзки, ваксинационна политика, обучение за студентите и специализантите и регулация и ангажиране на обществото.

Прекомерната употреба на антибиотици може да доведе до невъзможност за лечение на общоразпространени инфекции. Това каза представителят на Световната здравна организация д-р Данило Ло Фо Уонг по време на конференция, посветена на микробната резистентност. Той отчете, че в световен мащаб нараства резистентността към антибиотици на някои патогени, като основните причини за това са самолечението на пациентите, продажбата без рецепта на антибиотици в аптеките, ненужното предписване на антибиотици от лекарите, без да са направени необходимите изследвания и използването на големи количества антибиотици в селското стопанство.

„Успехите на СЗО в удължаването на продължителността на живота в Европейския регион, постигнати донякъде от въвеждането на антибиотици, днес са изложени на голям риск, поради нарастващата антимикробна резистентност. Животоспасяващите антибиотици стават неефективни и драматично скъпи“, каза доц. Михаил Околийски, директор на националния офис на СЗО за България.

По данните на СЗО повече от 25% от устойчивостта към микроби е установена в няколко страни от ЕС. Това само в ЕС е довело до 25 000 смъртни случая всяка година и допълнителни медицински грижи и социални разходи от поне 1,5 млрд. евро.

За България данните са от последните 17 години и показват увеличаване на резистентността към определени категории антибиотици.

Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).