Самолечението на пациентите, продажбата без рецепта на антибиотици в аптеките, ненужното предписване на антибиотици от лекарите, без да са направени необходимите изследвания и използването на големи количества антибиотици в селското стопанство водят до повишена микробна резистентност. Това беше заключението на експертите по време на Кръглата маса „Рационална антибиотична употреба при деца – обща мисия на лекари, пациенти и институции“, организирана от Комисията по здравеопазването на НС и пациентски организации „Заедно с теб“.
Експертите се обединиха около тезата, че е нужна Националната антибиотична стратегия, която да включва подобряване на надзора, актуализация на нормативните документи, засилване на секторните връзки, ваксинационна политика, обучение за студентите и специализантите и регулация и ангажиране на обществото.
Прекомерната употреба на антибиотици може да доведе до невъзможност за лечение на общоразпространени инфекции. Това каза представителят на Световната здравна организация д-р Данило Ло Фо Уонг по време на конференция, посветена на микробната резистентност. Той отчете, че в световен мащаб нараства резистентността към антибиотици на някои патогени, като основните причини за това са самолечението на пациентите, продажбата без рецепта на антибиотици в аптеките, ненужното предписване на антибиотици от лекарите, без да са направени необходимите изследвания и използването на големи количества антибиотици в селското стопанство.
„Успехите на СЗО в удължаването на продължителността на живота в Европейския регион, постигнати донякъде от въвеждането на антибиотици, днес са изложени на голям риск, поради нарастващата антимикробна резистентност. Животоспасяващите антибиотици стават неефективни и драматично скъпи“, каза доц. Михаил Околийски, директор на националния офис на СЗО за България.
По данните на СЗО повече от 25% от устойчивостта към микроби е установена в няколко страни от ЕС. Това само в ЕС е довело до 25 000 смъртни случая всяка година и допълнителни медицински грижи и социални разходи от поне 1,5 млрд. евро.
За България данните са от последните 17 години и показват увеличаване на резистентността към определени категории антибиотици.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).