Полша ще разположи повече войски на границата с Беларус, след като обвини Минск в нарушаване на въздушното й пространство, повишавайки напрежението между страната член на НАТО и ключовия съюзник на Кремъл във все по-нестабилната обстановка, в отношение на сигурността в Европа, пише CNN, цитирана от "Фокус".
Варшава съобщи, че два беларуски хеликоптера вероятно са нарушили полското въздушно пространство по време на учения на 1 август, което беларуското министерство на отбраната категорично отрече и отхвърли като "пресилено“.
Тази ситуация идва на фона на повишена активност в близост до тънка ивица земя между Полша и Литва, известна като Пропастта Сувалки или коридор, към която се движат войски от руската ЧВК "Вагнер", в очевиден опит да увеличат натиска върху страните-членки на НАТО и ЕС.
Беларуският президент Александър Лукашенко посредничи в сделка за спиране на неуспешния бунт на "Вагнер", след което е съобщено, че хиляди наемни бойци са изпратени в Беларус.
Минск е информирал Варшава за учение, но преминаването на границата е в източната част на Беловежката област на "много малка височина, което затруднява засичането от радарните системи", се посочва в изявление на полското министерство на отбраната.
Впоследствие полският министър на отбраната Мариуш Блашчак е наредил по границата да бъдат разположени повече войници и бойни хеликоптери, допълва полското ведомство.
Беларуското министерство на отбраната заяви, че "не е имало нарушения на въздушното пространство от страна на хеликоптерите Ми-24 и Ми-8".
"Обвиненията за нарушаване на границата на Полша от хеликоптерите Ми-24 и Ми-8 на беларуските военновъздушни сили и силите за противовъздушна отбрана са пресилени и са отправени от полското военно-политическо ръководство, за да оправдае струпването на сили и средства в близост до беларуската граница", се посочва в изявление на беларуското министерството, публикувано в Telegram.
Полша информира НАТО за инцидента, за който се твърди, че се е случил южно от Сувалския проход - 60-километрова линия, която е от стратегическо значение за НАТО, ЕС, Русия и Беларус.
Граничният район свързва руския анклав Калининград с Беларус и е единствената сухопътна връзка между балтийските държави и останалата част от ЕС.
Миналата седмица полският министър-председател Матеуш Моравецки заяви, че наемниците на "Вагнер" се насочват към Сувалския проход през Гродно, град в Западна Беларус, в ситуация, която "става още по-опасна", тъй като съюзените на Русиясе опитват да увеличат присъствието си близо до границата с НАТО.
На 1 август полският заместник-министър на външните работи Павел Яблонски заяви пред местната радиостанция RMF.FM, че в бъдеще "за съжаление" може да има още провокации от страна на беларуските и руските сили.
Барбара Йоксън, преподавател по международна политика в университета в Ланкастър, Северна Англия, е заявила, че Варшава "смята Беларус за съучастник в настоящата криза на европейската сигурност".
Днес стана ясно, че "полската армия е прегрупирала бойни хеликоптери от 1-ва авиационна бригада на Сухопътните войски и от 25-а въздушна кавалерийска бригада близо до границата с Беларус. Пилотите са в режим на незабавни действия и ще използват оръжие при необходимост". Това е заявил ген. Марек Соколовски, заместник-началник на Генералния щаб на въоръжените сили на Полша, цитират TVP Info.
Министърът на отбраната на Полша Мариуш Блашчак участва в брифинг с войници от полската армия за увеличаване на броя на войниците на полската армия на границата с Беларус и насочване на допълнителни сили и средства за защита на границата.
По време на брифинга генерал Соколовски е съобщил, че в съответствие със заповедта на министър Блашчак е извършено незабавно укрепване на беларуското направление, също така, че е извършено предварителното разузнаване къде ще бъдат разположени войските. Той е информирал, че съгласно заповедта на министъра хеликоптерите ще бъдат базирани на две места в режим на незабавни действия" при тревожни събития на границата.
Анализатори и военни експерти коментират, че Москва използва беларуска територия, за да улесни нахлуването си в Украйна през февруари 2022 г., което засили връзките между Путин и беларуския президент Александър Лукашенко.
"Разполагането на войски в Сувалския проход би осигурило пряка връзка между Русия и Калининград, което го прави жизнено важна цел за режима на Путин", е заявила Йоксън пред CNN.
"Чрез разполагането на войски както от запад (Калининград), така и от изток (Беларус), Русия ще може ефективно да откъсне балтийските държави от съюзниците си от НАТО в Централна и Западна Европа. Това би позволило на Путин потенциално да нахлуе в страни като Литва, Латвия или Естония."
Войната в Украйна подтикна западните страни на блока да преосмислят стратегията си за национална сигурност в лицето на Путин, който исторически се опитва да спре разширяването на НАТО в Европа.
"Ако Русия разположи войски в Сувалския проход, това вероятно ще предизвика незабавна военна реакция от страна на други държави от НАТО, които ще го възприемат като директна атака, насочена срещу държави-членки в региона", е допълнила Йоксън.
"Подобен ход би бил сигнал, че Русия е готова да изостри конфронтацията си с НАТО до пълномащабна война и рискува ядрена ескалация и от двете страни."
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства