Случаят „Петрохан“ е политическият контекст на предстоящата изборна кампания и няма как да избягаме от това - заяви пред БНТ политологът Цветанка Андреева.
Според нея казусът с шестимата простреляни мъже е променил целия политически контекст – преди него „изборите се мислеха като съвсем различен сюжет“, а и служебният кабинет вече е изцяло в контекста „Петрохан“.
Не случайно Илияна Йотова му възлага надежди да разреши случая.
По думите на Андреева, две неща са явни: от една страна се разкрива наистина политически сюжет – намесени са официални лица, които са заемали властови позиции – а от друга страна „случаят се политизира защото това е процес, който сблъсква обществото и властта“.
Тя е категорична, че поради всичко това случаят със сектата на Ивайло Калушев не може да бъде неглижиран:
„Когато една власт е легитимирала подобна група, когато я е финансирала – това наистина е скандал. В този смисъл няма да успее опитът да бъде потопен случаят „Петрохан“.“
По-скоро трябва да се дискутира как да бъдат ограничени подобни случаи, тонът да бъде променен:
„Дискусиите да станат по-цивилизовани, да минат този тон на евтината сензация.“
„Това е една трагедия, към която обаче обществото има имунитет“, добави Андреева, като поясни, че то не приема подобен сензационен сюжет и гледа на него като на катастрофичен разказ.
По думите ѝ, това е болест на определена група хора, а не на обществото като цяло.
„В цял свят има такива случаи“, констатира тя, като напомни, че преди време във Франция експрезидентът Никола Саркози предложи химическа кастрация за педофилите. В Русия за такова престъпление беше осъден православен блогър, който е воювал на фронта срещу Украйна.
Цветанка Андреева подчерта, че дискурсът „Петрохан“ засяга всички, включително президента Радев, който назначаваше директори на служби.
„Важно е да се води дискусия, която би успокоила обществото“, подчерта тя.


Коментари (0)