Д-р Юлиян Стамов е трябвало да бъде приет по-рано за лечение в болница, за да има по-голям шанс в битката срещу коронавируса. Тази позиция изрази пред Би Ти Ви д-р Десислава Кателиева от Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ.
"Трябваше ли да стигне до тежка дихателна недостатъчност и да постъпи в болница, когато нещата вече са необратими. Ако той беше постъпил в болница на 21 юни, то лечението щеше да започне с четири дни по-рано, а това предполага и едно по-благоприятно развитие на белодробната инфекция. Едно е да приемеш антибиотик през устата а съвсем друго - венозно", коментира спешният медик.
Д-р Кателиева обясни, че той е поискал линейка за снимка, защото е бил изключителен професионалист и не е искал да застраши никой. Не би се качил в такси, автобус или метро, защото беше много отговорен лекар, каза още тя.
Според нея спешните медици не са достатъчно защитени. "В момента по 12 часа ходим опаковани в т.нар. "второ ниво" на защита облекла. Част от колегите ми продължават да работят с маска и ръкавици с пациенти, за които не е ясно дали са с коронавирус. Когато ги предупредят, че пациентът може да е с коранавирус, който е трудно да се постави по телефона като диагноза, едва тогава им дават защитно облекло трето ниво", посочи спешният медик.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."