24 Ноември, 2024

Д-р Николай Михайлов: Пътищата на Пеевски и Борисов се разминават - единият отива нагоре, другият - надолу

Д-р Николай Михайлов: Пътищата на Пеевски и Борисов се разминават - единият отива нагоре, другият - надолу

Д-р Николай Михайлов

Психиатърът и социален коментатор д-р Николай Михайлов анализира  в ефира на БНР политическата обстановка в страната след местните избори.
 
Чрез смяната на Мустафа Карадайъ с Делян Пеевски Ахмед Доган дава заявка за преместване на ДПС в епицентъра на българската политическа власт, каза д-р Николай Михайлов и коментира, че на повърхността става явно, че Доган или е много недоволен от Карадайъ, или е много доволен от Пеевски. "Аз мисля, че и двете са верни", посочи той. 

"Г-н Пеевски е негов (на Доган - б.р.) ученик и той е сложен отдавна на ученическата банка, за да му се преподават уроци. Талантите на г-н Пеевски са добре известни и със сигурност са ценени от г-н Доган". 

Според д-р Михайлов има едно необявено и интересно, информативно за процесите съперничество между Делян Пеевски и Бойко Борисов, "доколкото пътищата им се разминават - единият отива нагоре, другият отива надолу.

"Борисов е в състояние на някаква тиха паника, той губи почва и в собствената си партия, там той е разпознат като колеблив човек, със сигурност знаят и основанията той да бъде неуверен. Мотивът е известен - той е заподозрян от хегемона и това не е шега работа. От него се чака да бъде лоялен на директивата, той се старае, но това подкопава интересите на неговата партия в т.нар. сглобка, в която никой от участниците не се чувства комфортно. Те са в нея, за да изпълнят една директива да гарантират България като една управляема страна в прифронтова позиция". 

По думите му Пеевски е в настъпателна позиция към властта. 
"Нараства неговият авторитет. Като актьор на сцената той знае, че начинът на неговото поведение изобразява от собствената му фигура нещо като министър-председател де факто, преди да стане де юре. Чрез смяната на Карадайъ с Пеевски Доган дава заявка за преместване на ДПС в епицентъра на българската политическа власт. Той закрива периода на анонимно участие във властта и вероятно ще пожелае това участие в пълнотата на всички преференции, които участието във властта дават. Това е нов период, свързан с характерологията на Пеевски, който разиграва собствената си роля в театрална стилистика, суфлирана от Доган. Това, което ще прави Пеевски под ръководството на Доган, е да завоюва власт". 

Д-р Николай Михайлов коментира и политическия отзвук от местните избори: 

"Заседанието на ГЕРБ ще констатира, че позицията на ГЕРБ в сглобката като много неудовлетворителна, крайно несправедлива, а за членовете и симпатизантите - скандална". 

Той изказа мнение, че т.нар. инстанция "посолството" разгражда партиите, както Симеон Сакскобургготски е успял да разгради българските партии "след пропадането на управлението на ОДС".
Сподели:

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов