27 Ноември, 2024

Д-р Стивън Хол: „Вагнер“ може да нападне балтийските държави, за да ги откъсне от НАТО

Д-р Стивън Хол: „Вагнер“ може да нападне балтийските държави, за да ги откъсне от НАТО

НАТО няма да позволи Прибалтика да бъде оставена незащитена

Британският експерт д-р Стивън Хол заяви пред Евронюз, че руската наемническа групировка "Вагнер" може да организира нападение, за да откъсне балтийските държави от НАТО, въпреки че изрази съмнение дали ще бъде предприета такава "самоубийствена стъпка".

Д-р Стивън Хол, преподавател по руска политика в университета в Бат, предположи, че нападението може да включва малко нахлуване, подобно на провокативна операция под фалшив флаг, за да се прикрие прякото руско участие.

Той обаче е скептичен, че това е възможно поради огромните геополитически рискове и военната сила на „Вагнер“.

"Основната цел на Русия винаги е била да покаже, че НАТО е само хартиен тигър", казва Хол пред Евронюз. "Чрез отрязването на Прибалтика те биха могли да подчертаят, че алиансът няма да се притече на помощ на своите членове", посочва той.

"Това би било голям катаклизъм за НАТО", продължава експертът, като добавя, че ако Алиансът не се притече на помощ на Прибалтика в случай на нападение, отбранителният съюз ще бъде "напълно унищожен".

В събота министър-председателят на Полша Матеуш Моравецки заяви, че наемници на "Вагнер" са започнали да се придвижват към Сувалския пролом - слабо населен сухопътен коридор, разположен между Литва и Полша на север и юг и Беларус и руския анклав Калининград на изток и запад.

Той нарече този ход "несъмнено стъпка в посока на по-нататъшна хибридна атака на полска територия" и заяви, че наемниците "вероятно ще се преоблекат като беларуски граничари и ще помогнат на нелегалните мигранти да влязат на полска територия" и да дестабилизират ситуацията.

Проходът Сувалки има изключително стратегическо значение, тъй като ако Русия и Беларус успеят да превземат 65-километровия участък, Прибалтика, включваща Литва, Латвия и Естония, ще бъде изолирана, което ще застраши способността на НАТО да защитава района.

Хол предполага, че тази пресечна точка е особено уязвима за потенциална атака от страна на руските наемни оръжия, въпреки че подобен ход вероятно не е осъществим.

"Вагнер" са сравнително добре оборудвани, обучени са и имат капацитета не само от гледна точка на оръжията, но и на пропагандата", коментира Хол пред Евронюз.

"Дори ако Вагнер успее да осъществи пробив в полската отбрана и да завземе Сувалския проход, то това е обявяване на война", подчертава той.

"Според мен, броят на войските му е недостатъчен, за да задържи тази територия", казва още експертът

За Хол такава военна реалност означава, че „Вагнер“ вероятно ще се придържа към хибридни тактики, за да "се опита да всее раздор и да отслаби противника", като информационна война, кибератаки и опити за дестабилизация.

Не е известно колко точно са в момента наемниците на „Вагнер“ в Беларус, но се предполага, че те са хиляди. Полският премиер Моравецки заяви, че повече от 100 са се преместили близо до границата им.

Макар че нападение от страна на "Вагнер" е възможно, дали е правдоподобно, е друг въпрос, подчертава Хол.

Едно от нещата, които променят стратегическия състав на района, е влизането на Финландия в НАТО, а Швеция ще се присъедини в близко бъдеще. Това означава, че Прибалтика вече разполага с отбранителен вал на североизток и не е толкова лесно да бъде "отрязана", както преди, обясни Хол.

Друг фактор е това, че поради войната в Украйна НАТО няма да позволи Прибалтика да бъде оставена незащитена и САЩ биха могли да изпратят въоръжените си сили на помощ.

Наемниците на „Вагнер“ се насочиха към Беларус след неуспешния им бунт срещу Москва през юни. Тяхното присъствие по границите на ЕС предизвика загриженост сред западните политици, тъй като сега групата обучава беларуската армия.

Поради факта, че "войната на Русия в Украйна не върви добре", Хол се съмнява дали президентът на Беларус Александър Лукашенко "изведнъж ще реши да позволи на „Вагнер“ да нападне Полша".

По думите му, "това би било самоубийство".

Съгласно член 5 от договора на НАТО, ако някоя от държавите-членки бъде нападната, това се смята за нападение срещу целия Алианс. В отговор на това всички членове на НАТО са длъжни да ѝ се притекат на помощ, включително с военна сила.

Хол постави под въпрос дали „Вагнер“ ще помогне на нелегалните мигранти да преминат в Полша като форма на хибридна война, поради засилената охрана на границата от страна на Варшава.

"Варшава и Вилнюс естествено се притесняват, че Русия, Беларус или „Вагнер“ могат да създадат проблеми. В момента смятам, че това е наблюдение на пространството." - посочва Хол. "Беларус има история на опити да дестабилизира съседите си, а очевидно и Русия. Винаги всичко е възможно." - обобщава той. /БГНЕС

Сподели:
Има предварително съгласие  за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари

Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари

Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари

Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант

Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант

Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.

The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор