28 Ноември, 2024

Д-р Йохана Даймел: Българското вето застрашава целия европейски проект на Балканите

Д-р Йохана Даймел: Българското вето застрашава целия европейски проект на Балканите

Според нея, в раздора между Скопие и София е намесена Москва

Германският канцлер Олаф Шолц превърна интеграцията на Западните Балкани в своя лична кауза. Неотдавна в Бундестага той каза, че приемането на тези държави е в интерес на всички, защото ще укрепи Европейския съюз и ще стабилизира Балканите, заяви пред БНР д-р Йохана Даймел, която е сред водещите германски анализатори на Балканите. Тя е бивш член на борда на директорите във влиятелното германско Дружество за Югоизточна Европа в Мюнхен, чийто президент Мануел Сарацин от март тази година е първият специален пратеник на федералното правителство за Западните Балкани.

"Във вниманието на Германия Западните Балкани действително отстъпиха заради серия кризи - анексирането на Крим, войната в Сирия, по-рано бежанците, а след това и пандемията. Но разширяването е основният геополитически инструмент в ръцете на Европейския съюз и точно сега сякаш напълно осъзнаваме неговата мощ.

Не е за вярване, че поканата към шестте държави беше отправена преди почти 20 години - през 2003 година в Солун. И от тогава Западните Балкани танцуват нещо като танго - две напред, една назад. Бившият канцлер Ангела Меркел създаде Берлинския процес, за да подкрепи интеграцията, но скритата мисия всъщност беше да поддържа огъня на проевропейското настроение в шестте държави.

След присъединяването на Хърватия в процеса на разширяване не се случи нищо. Дори нещо повече - навлязохме в задънена улица. И причината не е само ветото на България срещу започването на преговори с Албания и Северна Македония. Франция също блокира процеса, защото поиска нова методология. Всичко това има катастрофални последици за доверието на Балканите в ЕС." - отбеляза Йохана Даймел.

Тя коментира и ветото на България за започването на преговори между ЕС и РСМ:    
"Изпълнението на Копенхагенските критерии е условие за членство в ЕС. Част от тях са гаранциите за демократично общество, спазване принципите на правовата държава и спазването на правата на малцинствата и тяхната закрила. Всичко това е част от преговорния процес. Но знаете ли, не намирам резонен отговор на въпроса - защо една толкова проевропейска страна като България, която по време на европредседателството върна темата за Западните Балкани в ЕС и организира лидерска среща в София, спъва бъдещето на един цял регион заради двустранен спор със Северна Македония за тълкуването на миналото?"

"В никакъв случай не отричам, че има различно тълкуване на миналото. Но в същото време осъзнавам, че този спор и българското вето застрашават целия европейски проект на Балканите. Не мисля, че България печели от това. Социологическите проучвания сочат, че 63 процента от българите подкрепят санкциите на ЕС срещу Русия. Това не означава нищо друго, освен че европейската солидарност в България е голяма. Точно това в момента е изключително важно! Затова се питам, защо точно сега, когато очевидно имаше шанс за намиране на компромис между София и Скопие, Слави Трифонов реши да напусне коалицията? Кой има сметка от това? Защо точно сега, когато сме изправени пред енергийни, икономически и политически трудности, някой вкарва България в правителствена криза? При това, след като стана ясно, че Северна Македония е готова да изпълни едно от ключовите искания на България - да впише българите като държавотворен народ в Конституцията на страната? Може би ще стигнем до парадокса, ветото да бъде вдигнато, но да няма правителство, което да приложи това решение на практика. Не може да не се запитам, в чий интерес е да бъде блокирано решение за разширяването на ЕС? И какъв сигнал изпращаме към Украйна, Молдова и Грузия?" - каза още тя.

Според нея, в раздора между Скопие и София е намесена Москва: 
"Подозирам, че става дума за руска намеса. Струва ми се логично обяснението на някои колеги в България, че в спора между София и Скопие е намесена Москва. Все пак говорим за спор между две страни членки на НАТО. Пределно ясно е, че споразумението между България и Северна Македония трябва да съдържа компромиси. Големи западни сили като Франция, Германия и Съединените щати се опитват да помогнат за постигането на споразумение. Тяхната намеса цели ограничаването на руското влияние. Защото дестабилизирането на региона помага на Русия."

Сподели:
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."