Предпазването от грип не е мисия невъзможна. Най-важното е да засилим защитните сили на организма. Защото е добре да действаме, преди да сме се разболели. Ето как.
Сън и пак сън
Достатъчното (нито прекалено малко, нито прекалено много) сън е от съществено значение за правилното функциониране на организма. А в това се включва и борбата с вирусите.
Затова е важно да си набавяме онези между шест и осем часа, в които тялото да се възстанови, за да посрещнем новите предизвикателства (като бацилите в метрото).
Секс
Да, той въобще не е само за удоволствие и създаване на поколение. Редовният полов живот повишава защитните сили на организма. И без това есента и зимата е най-добре да прекарваме вечерите под завивките, можем да съчетаем полезното с приятното.
Упражнения
Дори кратка серия за раздвижване сутрин и вечер моментално повдига тонуса, а и имунитета ни. Неслучайно казват, че спортът е здраве.
Без вредни навици
Пушенето и консумацията на алкохол принципно не са препоръчителни. Но надали се замисляме и за още един негативен ефект от тях - намаляват защитните ни сили. Цигарите увеличат и риска да развием бронхит или бронхопневмония. Затова, въздържание му е майката.
Пробиотици
Може да ни звучат непотребни, но тези хранителни добавки са способни да се преборят с бактерии в стомаха, които нарушават чревната флора и предизвикват стомашни неразположения. А те чест са част от симптоматиката на гриповете.
Слънце
При всяка удобна възможност, трябва да си крадем по 10-15 минути на пряка слънчева светлина. Така в организмът ни се задейства производството на витамин D, който е пряко свързан с имунитета.
Храна
Разбира се, много плодове и зеленчуци. Също така и ядни и семена. Здравословното и балансирано хранене, което ни осигурява широк кръг от вещества, е в основата на добрия имунитет. И чесънът никак не е за подценяване, въпреки аромата си.
Билки и добавки
Ехинацея, клеева тинктура, бъз, котешки нокът, женшен, джинджифил, куркума. Природата ни дава огромно разнообразие от растения, които да отговорят на всичките ни нужди.
Важни за имунитета са бета-каротенът, цинкът, витамините C, Е и B6.
Без стрес
Стресът за нас си е и истински стрес за организма. Когато живеем под напрежение и нервите ни постоянно са опънати, тялото няма достатъчно сили, за да се бори с коварните вируси и бактерии.
На топло
Тук въпросът е много според. Дали студът понижава имунитета и ако ни е хладно, ще хванем по-лесно някой вирус? Според изследвания по темата, цитирани от Харвард, няма установена зависимост между чувството за студ и възможността да се разболеем.
Ето как да подкрепим защитните сили на организма
Фактор Фактор
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).