28 Ноември, 2024

Daily Mail: Положението с ваксинацията в ЕС става все по-лошо

Daily Mail: Положението с ваксинацията в ЕС става все по-лошо

Проблем с производството на ваксини е препъни камък пред изпълнението на приетата в Брюксел програма

Изпълнението на програмата за ваксинация на ЕС се сблъска с още един препъни камък, след като Johnson & Johnson стана поредният производител на ваксини, предупреждаващ за проблеми с доставките, само дни преди препаратът му да бъде одобрен за използване в ЕС, пише британският вестник Daily Mail, предава "Фокус".

Johnson & Johnson подписаха договор за доставка на 55 милиона дози от еднократната си ваксина за ЕС до юни, но служител в Брюксел заяви, че компанията е "под стрес", опитвайки се да изпълни поръчката.

Това се случи, след като AstraZeneca намали доставките си за ЕС през първото тримесечие на тази година, което предизвика много остър скандал с Брюксел . Доставките ще се увеличат от април, но компанията предупреди, че доставките ще бъдат по-малки от очакваните.

Pfizer също е намалила доставките за ЕС, но обеща да компенсира това с по-големи от планираните доставки в края на годината.

Това остави ЕС в състояние на остър недостиг на ваксини и е начело сред най-бавните и неуспешни ваксинационни програми в света - с медицински регулатор, който стартира процеса на одобрение на руската ваксина „Спутник V“ миналата седмица в опит да увеличи доставките.

Но тези усилия също се сблъскаха с проблеми тази седмица, след като ръководителят на европейския медицински регулатор сравни ваксината с „игра на руска рулетка“, което предизвика нов скандал.

Досега само 6% от населението в ЕС е било ваксинирано с първите дози ваксина в Европа, докато 33% от населението вече е ваксинирано във Великобритания.

Johnson & Johnson предупредиха ЕС миналата седмица, , че зад забавянето на доставките стоят проблеми с набавяне на ваксинални съставки и оборудване.

Американската фирма подчерта, че постигането на целта по принцип е възможно, но призова служителите в Брюксел да имат „по-умерени очаквания“.

Европейските регулатори трябва да одобрят ваксината в четвъртък, което я прави четвъртата, която ще се използва на континента заедно с Pfizer-BionTech, Oxford-AstraZeneca и Moderna.

Длъжностните лица се надяваха да започнат да използват ваксината през април, когато европейската програма за масова ваксинация най-накрая набере скорост след месеци закъснения.

Понастоящем не е ясно дали недостигът на ваксини ще повлияе на това колко скоро може да се използва ваксината. ЕС е поръчал общо 200 милиона дози от ваксината Johnson & Johnson.

Междувременно Криста Виртумер-Хохе, ръководител на Европейската агенция по лекарствата (EMA), добави още проблеми на Европа, след като предизвика скандал с производителите на руската ваксина „Спутник V“, само няколко дни след като нейната агенция започна процеса на одобрение.

Няколко държави от ЕС - включително Унгария, Словакия и Чехия - издадоха спешно одобрение за нейното приложение, ефективно заобикаляйки EMA.

Виртумер-Хохе сравнява процеса с „игра на руска рулетка“, призовавайки другите страни от ЕС да изчакат, докато нейната агенция най-накрая одобри препарата.

Нейната забележка вбеси Центъра „Гамалея“, създателят на „Спутник V“, който поиска извинение, като заяви, че никой няма право да подкопава доверието в тяхната ваксина, а нейните забележки поставят под съмнение безпристрастността на ЕМА.

„Искаме публично извинение от Криста Виртумер-Хохе от ЕМА за нейните негативни коментари относно държавите от ЕС, които пряко одобряват „Спутник V““, написаха от Центъра в „Туитър“.

„Нейните коментари повдигат сериозни въпроси относно възможната политическа намеса в настоящото одобрение на агенцията за лекарствата. „Спутник V“ е одобрен от 46 държави. “

„EMA не е направила такива твърдения за никоя друга ваксина. Такива коментари са неподходящи и подкопават доверието в ЕМА и процеса на партньорска проверка. Ваксините и ЕМА трябва да бъдат извън политиката. "

"Европейците заслужават безпристрастен преглед, както е направено от 46 други страни."

„Отлагайки разглеждането на „Спутник V“за няколко месеца, EMA няма право да подкопава доверието на 46 други регулаторни органи, които са проверили всички необходими данни.“

На фона на битката за ваксините ЕС също така прибягва до блокиране на доставките, предназначени за други страни, като използва законите за износ, които бяха одобрени набързо през януари на фона на скандала с AstraZeneca.

Миналата седмица Италия стана първата страна, която приложи тези мерки - с одобрението на Брюксел - чрез забрана на доставката на 250 000 дози ваксини до Австралия – нещо, което Канбера нарече "разочароващ" ход.

А в понеделник Урсула фон дер Лайен, която отговаряше за закупуването на европейски ваксини, предупреди, че този ход „няма да бъде еднократен“.

Тя каза, че AstraZeneca е доставила по-малко от 10% от ваксините, обещани през първото тримесечие на тази година, и въпреки че се очакваше доставките да скочат рязко от април, тя добави, че поръчките за второто тримесечие също няма да бъдат изпълнени в пълен обем.

Ето защо Италия смята, че е необходимо да блокира доставката на ваксини, предположи тя, добавяйки, че този ход може да бъде използван другаде.

Към днешна дата ЕС е получил около 50 милиона дози от трите одобрени ваксини. Проблемите с доставките са само отчасти отговорни за забавяне на ваксинациите в ЕС, но паниката срещу ваксината AstraZeneca също накара хората да откажат да ваксинират, което допълнително забави процеса.

Германските министри анонимно информираха медиите, че британската ваксина е малко вероятно да бъде ефективна за възрастните хора, а френският президент Еманюел Макрон я нарече "почти неефектина".

Вестниците също бяха затрупани със съобщения, че тя причинява много повече странични ефекти в сравнение с Pfizer, а медицинските регулатори в Германия, Франция и други страни бързо ограничиха употребата й.

Но тъй като многобройни реални данни от Шотландия показаха, че тя е ефективна за възрастни хора и безопасна за употреба, европейските лидери бяха принудени да отстъпят и да молят хората да го използват.

Бившият лидер на торите сър Иан Дънкан Смит заяви пред The Mail в неделя, че ЕС сега "обикаля насам-натам , за да вземе всичко, което успее да хване".

„Този неуспех на ваксината разкрива какво представлява ЕС“, каза той. - Това е затворена, протекционистка организация, която всъщност смята себе си за център на Земята. Те просто не могат да се примирят с факта, че са се прецакали. На първо място, те обвиняват британците. После обвиняват Австралия. Сега те се насочват към Америка, просейки и всъщност казват: „Имате запаси от ваксината, дайте ги на нас.“ Това е абсолютна мизерия.

ЕС се фокусира върху Вашингтон, който се надява да осигури на европейците милиони резервни дози AstraZeneca, съобщи Financial Times през уикенда.

Джо Байдън и Урсула фон дер Лайен разговаряха по телефона в петък, за да обсъдят съвместните усилия за борба с пандемията.

След този разговор Тиери Бретон, комисар по вътрешния пазар на ЕС, беше натоварен да работи със САЩ за да активира веригите за доставка на ваксини.

Брюксел, който се надява на по-силни връзки с Белия дом, воден от Байдън, разчита на САЩ за суровините, необходими за производството на ваксини.
Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство