24 Ноември, 2024

Данъчната реформа на Тръмп на финала, на ход е Сенатът

Данъчната реформа на Тръмп на финала, на ход е Сенатът

Доналд Тръмп

Най-важните точки на проектозакона включват значителни данъчни облекчения за корпорациите и богатите данъкоплатци

Републиканците се препънаха в последния момент в опита си да приемат най-голямото намаляване на данъците в САЩ през последните 30 години.

Но то може да бъде преодоляно още днес и така те да постигнат най-големия си успех от идването на власт на президента Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.

Контролираната от републиканците Камара на представителите одобри данъчната реформа късно снощи. Тя бе изпратена в Сената, където също управляват републиканците. Един от служителите на горната камара обаче постанови, че три поправки в проектозакона не съответстват с общите правила на Сената.

Рано тази сутрин българско време сенаторите премахнаха тези поправки и одобриха променения вариант. Така проектозаконът бе върнат обратно в Камарата на представителте. Почти със сигурност по-късно днес той ще бъде окончателно одобрен.

След което ще бъде необходим само подписът на Тръмп, за да стане закон.

Демократите обаче видяха в случилото се поредното според тях доказателство за набързо и тайно разработения пакет.

"Прегласуването в Камарата на представителите е поредното доказателство колко калпаво е написана тази данъчна измама на републиканците", коментира Нанси Пелоси - лидерката на демократите в долната камара.

Проблематичните поправки засягат използването на спестени пари от образование за домашно обучение и дарения от частни университети. Парламентарният секретар на Сената ги анулира на процедурни основания, като по този начин попречи вчерашният ден да се превърне в празник за републиканците и Тръмп.

Най-важните точки на проектозакона включват значителни данъчни облекчения за корпорациите и богатите данъкоплатци, промяна на облагането на многонационалните компании и нови намаления за собствениците на т. нар. промеждутъчен бизнес. Последното понятие варира от малки семейни предприятия до големи финансови фирми и компании за търговия с недвижими имоти.

Проектозаконът предлага и временни намаления на данъците за някои лица и семейства.

При първото гласуване Камарата на представителите прие проектозакона с 227 срещу 203 гласа. Така бе надвита обединената опозиция в лицето на демократите, според които това е реверанс към корпорациите и богатите.

Републиканците изтъкват, че пакетът ще стимулира икономиката и увеличаването на работните места. Те смятат мярката за ключова за запазване на мнозинството, което имат и в двете камари, на междинните избори за Конгрес през ноември 2018 г.

12 републиканци обаче гласуваха "против". 11 от тях бяха от Ню Йорк, Калифорния и Ню Джърси - все щати с високи данъци. Богатите собственици на жилища там могат да бъдат засегнати от новите ограничения за намаляване на щатските и местните налози.

Другото опасение е, че новият закон ще увеличи още повече държавния дълг на САЩ, който е 20 трилиона долара.

Сегашният пакет бе написан при закрити врати от шестима републиканци от администрацията на Тръмп, които са и сред лидерите на Конгреса. Демократите нямаха никакво участие.

Одобряването на проектозакона слабо се отрази на борсите. От месец насам те бележат добри резултати заради перспективата от намаляването на корпоративния данък.

Тръмп не пропусна да коментира гласуването в туитър.

"Сенатът на САЩ току-що одобри най-голямото в историята намаляване на данъците и проектозакона за реформата. Ужасното лично задължение ("Обамакеър") е отменено. Отива за гласуване в Конгреса. Ако бъде одобрено, ще има пресконференция в Белия дом", написа той.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.