Бившият външен министър Даниел Митов коментира в студиото на "Още от деня" по БНТ днешното извънредно събитие в САЩ - полагането на клетвата от новия президент Джо Байдън, наследството, което оставя Доналд Тръмп и очакванията към новата администрация в Белия дом.
Доналд Тръмп допринесе много за разделението в Америка, заяви Даниел Митов. "Демократичните общества не може да се очаква да бъдат изцяло обединени и хомогенни. Затова демокрацията е една от най-предпочитаните форми на управление, тъй като изгражда институции, които да балансират тези различия“, подчерта той.
Доналд Тръмп и неговата администрация подцениха драматично пандемичната криза, смята бившият външен министър.
"Вярно е, че ваксината беше изработена много бързо, вярно е, че администрацията на Тръмп имаше дял в това бързо да се включат всички възможни механизми, така че да се подпомогнат компаниите, разработващи ваксини. Но Доналд Тръмп в самото начало твърдеше, че вирусът ще изчезне сам, дори няма да има нужда и от ваксина. Няма ред и план, който да гарантира, че най-уязвимите ще успеят да се ваксинират бързо и първи“, каза още бившият външен министър.
Според Митов администрацията на Джо Байдън тепърва ще трябва да балансира реформата в здравеопазването. Т.е. да погледне елементите, които са добри и от които американските граждани са доволни.
Доналд Тръмп не започна нито една война. Проблемът е, че направи това с цената на изтегляне на САЩ от важни външнополитически региони. И на практика остави вакуум, в който се наместиха други играчи, които са геополитически съперници на САЩ. Предизвикателствата пред новата администрация са освен да възстанови доверието на съюзниците във Вашингтон, и в същия момент да намери начин да върне геополитическите позиции на САЩ в определени региони – както в Близкия изток, така и в Югоизточна Азия. Тук говорим не просто за конфликтни зони, а за търговски споразумения.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.