"Вероятно Великобритания и ЕК ще постигнат споразумение и стартиралата наказателна процедура няма да стигне до Съда в Люксембург". Това каза в коментар за „Фокус“ политологът Даниел Смилов по повод стартиралата наказателна процедура на ЕК срещу Великобритания заради отказа на Обединеното кралство да номинира комисар. Той посочи, че в създалата се ситуация няма много други ходове, освен да стартира такава процедура.
"Лондон отказва да предложи комисар и аргументът не е съвсем лош. Всъщност изборните правила според Борис Джонсън не позволяват в този момент той да излъчи кандидат за комисар. От друга страна Европейската комисия трябва да отечете като факт нарушението на европейските правила и да започне тази процедура“, добави той.
Смилов посочи, че изходът е труднопрогнозируем и допълни, че изходът от предсрочните парламентарни избори във Великобритания също ще даде отражение върху казуса. „Обикновено тези така наречени инфрийджмънт процедури се проточват доста във времето. В крайната си фаза те достигат до Съда в Люксембург, който може да наложи парична санкция на държавата-нарушител. Тази санкция има в еднократна сума или пък е сума, която нараства всеки ден. Едва ли ще се стигне чак дотам. Повечето от тези процедури завършват с някакъв вид споразумение пред съдебна фаза. Вариантите са няколко, но при един успешен изход на изборите за Борис Джонсън, който в момента изглежда реален, вероятно е той да се сдобие с мнозинство в следващия парламент, което да приеме акта за оттегляне на Обединеното кралство. Този акт автоматично ще реши проблема. Но ако изборният резултат не е особено добър за Борис Джонсън, да речем ако се окаже, че той няма мнозинство в следващия парламент и е изправен пред сходни на проблемите, които имаше досега, вече е трудно да се прогнозира какво би могло да стане. Тогава споразумението, поне теоретично, може да включва изпращането на английски комисар особено ако се предполага, че ще има още удължения на Брекзит. Но за мен наистина засега е по-вероятен сценарият за победа на консерваторите на изборите на 12 декември“, допълни още политологът.
"Добрата новина за Борис Джонсън беше, че партията „Брекзит“ на Найджъл Фараж на практика няма да издига кандидати срещу много от кандидатите на Консервативната партия. Вероятно Борис Джонсън и неговата Консервативна партия ще спечелят изборите и ще имат мнозинство в парламента, с което лесно ще могат да прокарат акта за излизането на страната от ЕС. „Вотът за излизане няма да бъде разделен, а вотът за оставане ще бъде разделен между два основни играча. Това в мажоритарната избирателна система на Великобритания дава огромно преимущество на тези, които са обединени. Дори и с по-малко от 50 % обединената партия с лекота може да постигне гигантско мнозинство в следващия парламент. Това е, на което Борис Джонсън залага и това е нещото, от което трябва да се страхуват хората, които желаят оставане на Обединеното кралство в ЕС. Много е вероятно сценарият на Борис Джонсън да проработи“, обясни Смилов.
Той посочи, че основен въпрос е какъв ще бъде съставът на следващия британски парламент и какъв ще бъде неговият състав и дали тези, които искат оставането на Обединеното кралство в ЕС, могат да измислят рационална стратегия. „Защото те може да са механично мнозинство във Великобритания, но политическите им партии, които са на първо място лейбъристите с малко по-амбивалентна позиция, на второ място либералните демократи с ясна позиция за оставане, но те не могат да се споразумеят помежду си. И на изборите на 12 декември е много вероятно те да се съревновават една с друга срещу обединените консерватори“, допълни още Даниел Смилов.
Още от България
Николай Денков: Лорер и Божанков гласуваха в полза на Пеевски
Той посочи, че ПП-ДБ продължават да гледат напред и изрази увереност, че „големите битки се печелят само от бойци, които са част от отбора“.
БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%
С изчерпването на дезинфлационното влияние на външната среда се очаква инфлацията да се ускори до 2.5% в края на 2025 г. и да възлезе на 2.4% в края на 2026 г
Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България
"Доган има своята роля, влезе в историята на страната, но за голямо съжаление името му ще бъде изчегъртано"