Общественото мнение по темата за газа се манипулира с две тези: че връщане към „Гзапром“ ще намали цените за България и че цената от "посредник" не може да е по-ниска от тази, която ни предлага руската компания. Такава позиция изрази политологът Даниел Смилов в свой коментар във Фейсбук.
„Две големи манипулации продължават:
Манипулация 1: Връщане към "Газпром" ще свали цените в България и "ще сложи нещо в джоба на обикновения българин". Цената на руския газ обаче е минимум 78-80% от TTF цената на европейската газова борса. С нормална търговска отстъпка при договаряне на втечнен газ разликата между руския и втечненения може да спадне до 10% и дори да изчезне.
Но най-важното е, че дори и да купуваме газ с 10-20% по-евтино, това няма да има особен ефект върху инфлацията и цените на стоките за гражданите.
Тази инфлация е резултат от над десетократно увеличаване на газа и многократно увеличаване на цените на други енергоносители. А това десетократно увеличение е продукт на войната в Украйна и най-вече на енергийната политика на Русия - тези фактори няма да изчезнат независимо дали купуваме от "Газпром" или не. Изводът е, че връщането към "Газпром" не се прави от някаква загриженост за инфлацията и ценовия натиск върху гражданите, а заради геополитически причини и желание да се запазят максимално обвързаности с Русия - страна агресор, която е и първопричината за икономическите трудности в Европа в момента.“ – написа той.
„Манипулация 2: Цената за България на газ от "посредник" не може да бъде по-ниска, отколкото цената, която Булгаргаз договаря директно с "Газпром". Някои т.нар. "посредници" обаче са огромни компании, които договарят количества надхвърлящи нашите 3 млрд. куб. м. газ годишно. Заради икономии от мащаба, колкото по-голямо количество купувате, толкова по-ниска е цената. Именно по тази логика България в изминалите години - въпреки че договаряше директно с "Газпром" - далеч нямаше най-ниските цени в Европа (а често разликите ни с Германия и други държави бяха почти двойни в наш ущърб).
Затова анализът на цената е по-сложен и не зависи само от това, дали се купува директно от някого или не. Разбира се, комисионните се разпределят по различен начин, но видяхме как заради директното преговаряне с "Газпром" накрая България му построи 3 млрд. лева транзитен тръбопровод и им опрости един милиард неустойки по договори. Заради което сигурно доста хора са се облажили и сега се отплащат с лоялност към "Газпром" или просто искат да продължават да се блажат.“ – заключава Смилов.