30 Юли, 2026

Даниел Смилов: Очаква се след срещата Борисов-Тръмп двете страни да излязат със значими послания

Даниел Смилов: Очаква се след срещата Борисов-Тръмп двете страни да излязат със значими послания
Даниел Смилов

Успех е, ако визитата на премиера във Вашингтон завърши с увеличаване на инвестициите на САЩ у нас

"Ако визитата на българския премиер Бойко Борисов във Вашингтон завърши с увеличаване на инвестициите на САЩ у нас, това би било успех за страната ни". Това каза политологът доц. Даниел Смилов пред "Фокус".

Той отбеляза, че интересът към срещата Борисов – Тръмп е оправдан, тъй като се очаква и двете страни да излязат със значими послания. От американска страна е важно да се чуе и препотвърди ангажиментът на САЩ в тяхното стратегическо партньорство със страните от НАТО, което ще бъде важно не само за България, но и за НАТО и ЕС, обясни доц. Смилов.

„От българската стана най-важните послания ще бъдат по отношение на енергийната диверсификация, какво ще планира правителството по отношение на големи проекти като АЕЦ „Белене“. В последно време има индикации, че САЩ ще изпратят експерти за този проект. Може би това означава някакъв интерес на американски фирми към него, но проблемът не е дали американски фирми ще участват в един такъв проект, а дали този проект като цяло е изгоден за България. Този вътрешен проблем все още не сме го изяснили съвсем, няма ясни доказателства, че един такъм голям проект може да бъде пазарно изгоден и да доведе до печалба. За нас важният въпрос не е дали американски фирми ще участват като изпълнители, а кой ще носи рисковете от евентуален пазарен провал на подобно начинание“, допълни политологът.

Американската страна има интерес техни фирми да участват, особено в крупни проекти, за които България дава финансирането, каза още доц. Даниел Смилов. Българският интерес обаче е по-скоро в поканата на американски инвеститори, които да развиват бизнес у нас и визитата ще бъде успешна, ако насърчи такъв тип инвестиции, добави той.

Сподели:
Честито! Кабинетът Радев одобри решение за 30 % увеличение на винетките от 1 август

Честито! Кабинетът Радев одобри решение за 30 % увеличение на винетките от 1 август

Годишната винетка се предвижда да струва 64,50 евро вместо 49,60 евро

Стоянов твърди, че от Пентагона го посъветвали да поддържаме руските МиГ-29

Стоянов твърди, че от Пентагона го посъветвали да поддържаме руските МиГ-29

„Tвърденията, че в момента с F-16 може да се носи бойно дежурство, са, меко казано, странни“

ДБ: Днес видяхме какво се случва в държавата, когато цялата власт е в ръцете на една партия и един човек – Румен Радев

ДБ: Днес видяхме какво се случва в държавата, когато цялата власт е в ръцете на една партия и един човек – Румен Радев

"На президентските избори през есента трябва да бъде избран президент, който не осигурява такава концентрация на власт”, заяви съпредседателят на “Да, България” Божидар Божанов

Коментари (0)